Vianoce na štýl Lou Fanánek Hagen

Lou Fanánek Hagen (Zdroj foto: youtube / internet)

Drvivá väčšina umelcov sa aspoň raz počas kariéry nechá uniesť čarom Vianoc. Iba málokto si dovolí pristúpiť k vianočnému songu tak akosi inak. Lou Fanánek Hagen je v českom šoubiznise pojem. Jeho Tři sestry oslavovali tento rok tridsiate narodeniny, mimoriadne úspechy slávili i jeho sólové projekty a napríklad hit Průša je úchyl je už kultom. Fanánek má na konte texty k množstvu českých muzikálov a naposledy otextoval i dve nové piesne pre Karla Gotta.

Na jednom z jeho sólových projektov, z ktorých prvé dva vyšli ešte v deväťdesiatych rokoch minulého storočia mala aj táto legenda vianočný song. Netreba hádam vysvetľovať, že s Tichou nocou nemal absolútne nič spoločné a bol svojský presne tak, ako jeho interpret…

V texte možno objaviť okrem svojského Fanánkovho rýmovania i citáty z regulárnej básne. Zisťovali sme u Fanánka, ako tento song vznikol a aký má interpret vzťah k Vianociam. Exkluzívne pre Kukni na to! prezradil: To vzniklo kedysi dávno a ako je počuť aj z recitácie básne, bol to pokus o iný pohľad – viac asi český, ako Erbenov – na Vianoce. Súčasné Vianoce, a tým myslím vlastne po celú dobu môjho vnímania, sú sviatky obchodníkov a obžerstva. Významný je slnovrat, končí ubúdajúca etapa roku a začne rásť deň. Okrem detí a kresťanov, myslím, z Vianoc nikto nie je až taký nadšený.

Pavol Božík