S novým albumom sa na mínové pole českého šoubiznisu vrátil Daniel Landa

Hudobný skladateľ, textár a rockový spevák Daniel Landa vydáva po dlhej prestávke nový album. Minový pole v tom najlepšom nadväzuje na Landove najvydarenejšie albumy. Autorom hudby, textov a aranžmánov všetkých piesní na platni je tradične sám Daniel Landa. Skladby tvoria spolu výnimočný celok, ktorý dohromady spájajú i v nedávnej dobe vydané single Anička Malinová, Blanický manifest, Ukolébavka a Hoří horizont. Poslednú menovanú skladbu však Daniel Landa so svojim tímom nahral v úplne novej podobe.

Po vypočutí si Mínového poľa v Danovom domácom štúdiu som pochopil, prečo cesta k nemu musela trvať dlhých osem rokov od predošlého albumu Žito, a dokonca 14 rokov od posledného, typicky landovského Nigreda. Mínové pole nie je iba hudobne a textovo strhujúce dielo. Je to správa o stave spoločnosti a sveta od človeka, ktorý vo svojom živote i tvorbe síce vyvolal nejeden konflikt a rozbúril mnoho emócií, ale ako jeden z mála neuhol zo svojej cesty a preto je možné uveriť mu slová: Ten, kdo se nevzdá / napije se z grálu / vyryje svý jméno / do koruny králů, komentuje nový album riaditeľ vydavateľstva Warner Music Czech Republic, Vladimír Kočandrle.

Album nesie všetky znaky Landovej tvorby, medzi ktoré nepochybne patria silné protestsongy, rockové balady i jeho nezameniteľný valčík. Nahrávka sa vymyká akémukoľvek paušalizujúcemu hodnoteniu. Sám spevák a autor hovorí: Moje jediné želanie je, aby si Mínové pole ľudia vypočuli vcelku. Od začiatku až dokonca.

Novým singlom z horúcej novinky Minový pole sa stala pieseň Reality show, ktorej uvedenie sprevádza i nový videoklip. Početný štáb s komparzom ho nakrúcal 13 hodín vo filmových ateliéroch v Klecanoch. Objavujú sa v ňom aj spevákove dcéry Rozálie a Roxana, ktoré v piesni spievajú zbory. Ide o vôbec prvý Landov klip, v ktorom sú použité AI efekty.

Do tejto pesničky sa umelá inteligencia hodila. Ale veľmi decentne, samozrejme. Celkovo je klip ale postavený na samotnom spevákovi, ktorým je akýmsi sprievodcom diváka po svete, ktorý je vlastne iba show, vysvetľuje režisérka a spevákova manželka Mirjam Landa.

Daniel Landa naživo predstaví svoje nové piesne spolu s ďalšími hitmi, ktoré naspieval za uplynulých, viac ako 30 rokov, na koncerte v O2 aréne 4. novembra 2023. Novinku Minový pole pokrstil skladateľ Ondřej Soukup, producent prvých dvoch sólových albumov Daniela Landu, Valčík a Chcíply dobrý víly, a muzikálového albumu Touha. Spojenie Landu so Soukupom poriadne rozvlnilo hladinu českého šoubiznusu už v 90tych rokoch minulého storočia, kedy úspešný skladateľ produkoval album (Valčík) umelca s veľmi vyhranenými názormi. Čas však aj najväčších odporcov presvedčil, že to bola geniálna a nadčasová spolupráca, ktorá priniesla ďalšie, nemenej úspešné pokračovania – pozn. redakcie.

Daniel Landa je hudobný skladateľ, textár, rockový spevák a mentálny kouč. Svoju hudobnú dráhu začal v skupine Orlík (1988 – 1991), ktorá sa po vydaní druhého albumu rozišla a Landa odvtedy vystupuje ako sólový umelec. Na svojom konte má nespočetné množstvo ocenení v anketách popularity, Zlatých, Platinových a Multiplatinových platní. Ako muzikálový autor debutoval s Krysařom, ktorého dvetisíce predstavenie sa odohralo v roku 2023. K jeho ďalším veľmi úspešným muzikálom patrí Touha a Tajemství. Ako herec sa objavil vo filmoch Černí baroni a Proč?. Jeho poslednými hereckými úlohami boli Alex v čiernej komédii Tacho a Emanuel Moravec v časti Den po Mnichovu, úspešného televízneho cyklu České století.