Na vinyle vychádza Zelená Deža Ursinyho

Album Zelená je v poradí siedmy album Deža Ursinyho a v časovom poradí štvrtý z 80. rokov minulého storočia (1986), kedy Ursínyho nahrávacia činnosť bola najintenzívnejšia. V týchto dňoch vychádza jeho reedícia na CDvinylovej platni.

Dežo Ursiny pre tento účel zobral do svojej skupiny Provisorium špičkových hudobníkov (Filip, Kaššay, Stankovský, Kroczek, Húščava) a spolu so svojím autorským partnerom básnikom Ivanom Štrpkom vytvoril typický album plný pokoja, nostalgie a jedinečnej ursinyovsko-štrpkovskej poetiky. Na ňom sa Ursiny vracia k dlhším piesňam, v ktorých veľmi civilným spôsobom deklamuje Štrpkove texty plné smútku, všednosti a osamelosti.

Dežo Ursiny a Ivan Štrpka chceli dostať svoju hudbu do rádií a na albumoch 4/4 a Bez počasia prišli s jednoduchými pesničkami, no aj tak ich rádiá nehrali. Pre mainstream zneli vždy divne a vďakabohu za to! A tak sa dvojica vrátila k rozsiahlejším kompozíciám, hovorí novinár, hudobný publicista, muzikant Peter Bálik a jedným dychom dodáva: Zelená je nádherný album, ktorý stavia logiku vecí úplne na hlavu. Vznikol v polovici 80. rokov, znie veľmi dobovo, a nie je dobový. Úvodná pieseň Stav vecí má takmer šestnásť minút, a uplynie ako voda. Štrpkove texty vyzerajú takmer nespievateľne, a pritom v Dežových ústach sa jeho slová menia na drahokamy. Zelená je albumom, na ktorom dvojica rozvinula svoj zvuk svojho vnútra. Hudba sa neponáhľa, nie je prerušená artrockovými eskapádami a iba nerušene plynie. Vo vnútri každej z piatich piesní sa nachádza život, ktorý bol za režimu ich vnútornou vzburou proti všednosti, dnes proti uponáhľanému a povrchnému svetu.