Naďa Urbánková oslavuje osemdesiatku

Legenda českej populárnej a country hudby Naďa Urbánková, ktorá v 70. rokoch získala päť Zlatých slávikov a stála na vrchole poslucháčskej obľuby s piesňami, ktoré pre ňu otextoval nezabudnuteľný Jiří Grossmann, oslávi 30. júna 2019 osemdesiatku. Vydavateľstvo Supraphon pri tejto príležitosti vydalo výpravný bilančný trojalbum Zlatá kolekce.

Česká speváčka Naďa Urbánková v živote postretla pri tvorbe svojich piesní najmenej štyroch zásadných mužov menom Jiří: skladateľ Šlitr, textári Suchý a Grossmann a kapelník Brabec jej pomohli naštartovať a rozvinúť pozoruhodnú hudobnú kariéru. Ani som nepremýšľala, že sú môj tím, proste to boli priatelia, s ktorými bola radosť byť a prijímať ich nápady, väčšinou geniálne, čo sa možno neprejavilo hneď, ale rozhodne ovplyvňovali moju dlhú budúcnosť, poznamenala na adresu svojich autorov Naďa Urbánková.

Nebolo by to však možné bez daru jej zaujímavého hlasu a schopnosti dôveryhodne preniesť nostalgické i comedy melódie a texty na poslucháča. Trojalbum Zlatá kolekce je súhrnom celkom 71 originálnych nahrávok z celej hudobnej dráhy Nadi Urbánkovej.

Vo výbere, ktorý zostavil jej spolupracovník a textár Mirek Černý, nechýba nič podstatné. Naďu Urbánkovu som prvýkrát na vlastné oči videl vystupovať naživo v roku 1966 v rámci GB Show Jirku Grossmanna a Jiřího Brabce. Za veľkými okuliarmi, nabitú energiou, žiariacu božskou eleganciou, zdobenú dokonalým účesom a priam snovo démonickým úsmevom. To všetko navyše v módnej minisukni. Dokonale profesionálny a pritom stále absolútne úprimne vľúdny a predovšetkým dôveryhodný prejav Nadi Urbánkovej, ktorý doslova vykvitol vďaka pôsobeniu na pláňach country, priniesol vzápätí záujem kormidelníkov veľkých orchestrov. A Naďa to dokázala premeniť s maximálnou eleganciou na množstvo výrazných triumfov. Děčínská kotva alebo Bratislavská lýra a v rokoch 1972–1976 suverénne víťazstvo vo vtedy mimoriadne obľúbenej poslucháčskej ankete Zlatý slávik. S rovnako bravúrnou suverenitou zvládla nástup televíznych vystúpení. A pri tom stále žiarila na koncerte vytrvale s meniacou sa zostavou Country Beatu. S ním vystupovala v roku 1973 dokonca anglickému publiku na Veľkonočnom medzinárodnom festivale vo Wembley a o rok neskôr v kolíske country v zámorskom Nashville, uviedol Mirek Černý a s úsmevom ešte dodal: Nedávno som Naďu stretol. S veľkými okuliarmi, nabitú energiou, žiariacu božskou eleganciou, zdobenú dokonalým účesom a priamo démonickým úsmevom. Len tú minisukňu už nemala.

Trojalbum Naďa Urbánková – Zlatá kolekce vyšiel v Supraphone v komplete troch CD i v digitálnych formátoch.

Populárna speváčka Naďa Urbánková sa narodila 30. júna 1939 v Nové Pace ako Nadežda Balabánová. V roku 1957 absolvovala v Trutnově zdravotnícku školu ako diplomovaná sestra. V roku 1959 debutovala ako herečka v Pardubickom divadle. Pôsobila v pražskej Laterně magice. V roku 1964 ju režisér Ján Roháč angažoval do filmu Kdyby tisíc klarinetů a do pražského divadla Semafor, kde spolupracovala s dvojicou Šlitr – Suchý a s dvojicou Grossmann – Šimek. V rokoch 1972 až 1976 získala celkom 5 Zlatých slávikov. S Country Beatom Jiřího Brabce úspešne spolupracovala niekoľko rokov a s ním tiež absolvovala koncertné vystúpenie v Nashville v Tennessee, nepochybne najvýznamnejším centrom country hudby v USA. V ďalších rokoch spolupracovala s Orchestrom Václava Hybša a pôsobila aj v pražskom Hudobnom divadle v Karlíně. Po sérii úspešných singlov vydala svoj prvý album v Supraphone v roku 1970. Zahrala si v mnohých známych českých filmoch, napríklad Radůz a Mahulena, Na samotě u lesa, Romance za korunu či v oscarových Ostro sledovaných vlakoch, alebo berlínskym Zlatým medveďom ocenenom filme Skřivánci na niti. Pred časom sa objavila v úspešnom televíznom seriáli Rapl 2. Od roku 1990 na niekoľko rokov úplne prerušila hudobnú dráhu. Teraz žije v Želive na Pelhřimovisku a moderuje v Českom rozhlase Vysočina. Vystupuje s kapelou Bokomara.