Channing Tatum prekvapil kritikov

Populárny americký herec sa prvýkrát v živote posadil na režisérsku stoličku a spolu so svojím kamarátom Reidom Carolinom naservíroval divákom príbeh o najlepšom priateľovi človeka, inšpirovaný skutočnosťou. V komédii s názvom Pes si zároveň zahral aj hlavnú úlohu po boku belgického ovčiaka Lulu. Hoci kombinácia hereckého sexsymbolu a roztomilého psa by mohla naznačovať, že pôjde o jednoduchšiu filmovú zábavu, nie je to celkom tak.

Keď v roku 2018 Channingovmu psovi Lulu diagnostikovali nevyliečiteľnú rakovinu, Channing ho vzal na výlet po pobreží Tichého oceánu, aby si spolu naposledy užili. Po Channingovom návrate sme sa rozhodli, že chceme natočiť road movie a vyrozprávať príbeh o mužovi a psovi, ktorí sa ocitli na konci dôležitej kapitoly svojho života a nevedomky si pomáhajú začať novú, hovorí režisér, scenárista a producent Reid Carolin, ktorý s Channingom na filme Pes spolupracoval. Na počesť hercovej skutočnej štvornohej kamarátky nesie aj pes vo filme meno Lulu.

Film rozpráva príbeh bývalého elitného vojaka Jacksona Briggsa (Channing Tatum), ktorý sa po nechcenej dovolenke v dôsledku zranenia pokúša dostať späť do armády. Najskôr však musí dokázať, že je hodný návratu, a tak od veliteľa jednotky dostáva jednu z najťažších úloh v celej svojej kariére. Má doviesť sučku belgického ovčiaka na pohreb jej bývalého psovoda. Z misie, ktorá sa Briggsovi zdala na prvý pohľad až príliš jednoduchá, sa stane poriadne tvrdý oriešok. Lulu (Britta, Zuza a Lana) je totiž ako neriadená strela, Briggsa ako svojho nového pána vôbec nerešpektuje a nemá úctu ani k jeho vlastnoručne zreštaurovanému, milovanému štvorkolesovému veteránu či takmer neexistujúcemu milostnému životu. Ako to dopadne, keď sa na spoločný road trip vyberie sebavedomý, ľahkovážny frajer a svojhlavá psia dáma, ktorí sa navzájom nemôžu vystáť? Dokážu ich spoločne prežité zážitky a vzájomné zistenie, že sú si vlastne v mnohom dosť podobní, napokon zblížiť?

Hoci je film Pes v prvom rade komédiou, nevyhýba sa ani vážnejším témam, ako posttraumatická stresová porucha či nepriama kritika armády. Nie je to len príbeh o osobitom pute medzi človekom a psom, ale aj príbeh o zraniteľnosti a o tom, ako sa naučiť žiť ďalej po tragédii a strate. Pes vychádza z myšlienky, že jediná vec, ktorá je ťažšia ako bojovať, je vzdať sa. A jediná vec, pre ktorú sa oplatí vzdať, je láska, hovorí Reid Carolin.

Tento aspekt filmu bol pozitívne ocenený aj kritikou. Je potešujúce vidieť, že to, čo mohlo byť jednorozmernou buddy komédiou, robí všetko pre to, aby sprostredkovalo vnútorné emócie oboch hlavných postáv, napísal o Psovi americký magazín Variety.

Podľa Davida Ehrlicha z portálu IndieWire, ktorý označuje Psa ako roztomilú road movie o dvoch zranených vojakoch, film rozdelí divákov na dva tábory: Tí, ktorí s prekvapením zistia, že je skutočne dobrý, a tí, ktorí budú sklamaní, že nie je ohromujúco skvelý. Pozitívne sa o snímke vyjadril aj český recenzent Roman Freiberg, ktorý oceňuje jej myšlienkovú nadstavbu. Podľa neho si túto komédiu vďaka po všetkých stránkach kvalitne zvládnutému remeslu môžu užiť aj ľudia, ktorí sa gýčovo dojímavým filmom o zvieratách väčšinou oblúkom vyhýbajú. Je to totiž ukážková feel good záležitosť, ktorá sa nepotrebuje divákom podlizovať.

Slovenskí diváci sa o kvalitách tejto originálnej komédie presvedčia na vlastné oči už 10. marca 2022. Tvorcovia Channing TatumReid Carolin majú pre všetkých potenciálnych návštevníkov kín sympatický odkaz: Pes je pre nás hlboko osobný film, ale dúfame, že je to aj film s úprimným srdcom a humorom, vďaka ktorým si ho všetci diváci vychutnajú od začiatku do konca. Budeme radi, ak sa na túto filmovú cestu vydáte spolu s nami!