Najautentickejší Ivan Kral

Ivana Krala, skladateľa, hudobníka, speváka a producenta, zapísaného do histórie svetového roku predovšetkým vďaka spoluprácam s Patti Smith, Iggy Popom a Johnom Cale, pripomína rok jeho odchodu kolekcia nikdy nevydaných nahrávok Undiscovered.

Album Undiscovered dala dokopy manželka a dlhoročná spolupracovníčka Ivana Krala Cindy Hudson. Po Ivanovom odchode som roztriedila všetky jeho veci a našla mnoho nahrávok a videozáznamov – demonahrávky, melódie, nápady, kúsky filmov – často v predpotopných formátoch a zaznamenané v priebehu niekoľko desaťročí. Postupne sa k tomu prepracovávam, časom bude k vydaniu určite viac hudobného materiálu, hovorí Cindy Hudson.

Nikdy nevydané nahrávky vychádzajú v autentickej podobe a sú zostavené, tak zo starších, ako aj niekoľko posledných piesní, na ktorých spolupracoval Ivan Kral ako autor hudby a Cindy Hudson ako textárka, presne tak, ako to bolo v prípade všetkých posledných albumov tohto výnimočného hudobníka.

Ivan mal pri skladaní svoj postup. Na konci museli všetky piesne obstáť v teste. Ten spočíval v tom, že hudba musela znieť skvelo pri rýchlej jazde autom, keď vás ohlušuje víchor fičiaci otvorenými oknami. Ak to tak bolo, tak si ich Ivan nechal. Piesne na albume Undiscovered týmto testom prešli, spomína Cindy Hudson. Výrazné čiernobiele snímky pre obal albumu poskytol zo svojho archívu fotograf Robert Tichý.