Najlepšie od Mandrage

Je veľmi ťažké koncipovať recenziu na best of kolekciu hitov kohokoľvek. Väčšinou to v takýchto prípadoch zachraňuje prísun niekoľkých nových pesničiek, ktoré interpreti na takéto kompilácie pridávajú, v prípade kapely Mandrage sa však nič také (z pochopiteľných príčin) nedeje. Tak čo s tým?

Dajme si pár základných faktov. Kompilácia, ktorá je bodkou za kariérou tejto českej kapely, mapuje jej tvorbu od roku 2007 do roku 2020 (kedy vyšla, aj keď pravdou je, že vlastne po rok 2019, kedy vyšiel ich ostatný štúdiový album Vidím to růžově). V podstate trinásť rokov, počas ktorých Mandrage vydali neuveriteľných sedem štúdiových albumov, ktoré priniesli neuveriteľných 38 zásadných piesní, ktoré sa objavujú na kompilácii The Best Of Mandrage zmapované na troch diskoch.

Debutová nahrávka Přišli jsme si pro vaše děti zaujala skôr svojim názvom, než obsahom, avšak už druhý album priniesol megahit Hledá se žena, pričom táto pesnička dala názov celej nahrávke. Následne prichádza obdobie, kedy kapela v podstate každé dva roky prichádza s novým albumom, z ktorého každý prináša čoraz viac hitov. Zaujímavé pritom je, že i kvalitatívne tvorba Mandrage išla neustále hore a v mierne stojatých vodách hudobného biznisu u našich susedov, znamenal každý nový album kapely príjemné osvieženie.

Band vynikal nielen netuctovým prejavom speváka Víta Starého, ale i výbornými hudobnými nápadmi, sviežou produkciou a najmä mimoriadne nekonvenčnými textami, ktoré boli najväčším lákadlom tvorby tejto sympatickej formácie. Jednoduché, zrozumiteľné, výstižné a pritom s riadnou dávkou čierneho humoru. Zdalo sa, že Mandrage našli ten správny recept, ktorý ich katapultoval medzi najžiadanejšie a zároveň najrešpektovanejšie mladé české kapely vôbec. A práve táto kompilácia nádherne monitoruje to najdôležitejšie a najzásadnejšie, prečo to tak bolo.

Dovolím si tvrdiť, že za normálnych okolností by sme na takúto kompiláciu ešte museli čakať, pretože kapela by hravo ešte vydala niekoľko albumov a až potom by zrejme rekapitulovala. Žiaľ, osobné problémy frontmana skupiny prinútili skupinu takto pred rokom zrušiť plánované turné a nakoniec skupina ukončila svoje pôsobenie.

Ako sa to hovorí? Nikdy nehovor nikdy? Nielen z hudobných dôvodov dodávam, že by to bolo fajn, najmä ak by to znamenalo, že sa niektoré veci v živote frontmana kapely naozaj utriasli. Zatiaľ ostáva táto kompilácia s tým najlepším, čo Mandrage do hudobného sveta priniesli.

Pavol Božík
80%

ZOZNAM PIESNÍ (MANDRAGE – THE BEST OF):
V pokoře
Kristýna
Plavky za kožich
Lavina
Zabrnkám
Waterloo
Vidím to růžově
Filmy
Apolinář
Plakáty
Po půlnoci
Endorfiny
Slečno já se omlouvám se

Motýli
Chůze po provazu
Ona se smála
Brouci
Travolta
Jaguár na krku
Porcelán
Tanči dokud můžeš
Siluety
Na dlani
Uhel pohledu
Černobílá

Šrouby a matice
Mechanik
Františkovy lázně
Barbora
Nežijem na poušti
Andělem
Už mě víckrát neuvidíš
Hledá se žena
Realita
Muchacha
Digitální děti
Punk rock song
Kapky proti slzám

Vydavateľstvo: Universal Music
Rok vydania: 2020
Celkový čas: 129 minút
Počet piesní:
38