Najneočakávanejšie vianočné spojenie

Legendárna Božidara Turzonovová a skupina No Name sa spojili v unikátnej vianočnej piesni Vianoce s Božidarou. Autorom hudby aj textu je Igor Timko. Pieseň nahrali spoločne so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu. Novinka je vôbec prvým duetom kapely so slovenským interpretom za 25 rokov existencie.

Vianoce sú vskutku jednou z posledných istôt, ku ktorej počas roka smeruje väčšina sveta. A z toho sme vychádzali pri tvorbe piesne. Po dokončení textu a melódie sme následne hľadali niekoho, kto je dostatočne čistý a skúsený životom na to, aby to mohol interpretovať. Voľba padla práve na pani profesorku Božidaru Turzonovovú a bolo to absolútne jasné, vysvetľuje Igor Timko.

Angažovanie veľkej dámy slovenského herectva v tejto piesni je výnimočné. Jej legendárny spevácky výstup, ktorý si poslucháči a diváci všeobecne pamätajú, sa spája s realizáciou muzikálu Na skle maľované.

Trošku som váhala, lebo už som dlho nespievala a v minulosti som spievala spravidla sama. Keď som však čítala ten text, ktorý ma zasiahol, tak som súhlasila. Text je úžasný a vychádza z kontextu doby a životného pocitu, v ktorom sa teraz nachádzame. Bola to krásna práca, prezradila Božidara Turzonovová.

No Name majú na konte spoločné piesne s Karlom Gottom, Lucií Bílou či skupinou Chinaski. Na pravého slovenského interpreta si hudobníci počkali celé štvrťstoročie svojej úspešnej kariéry.

Vedeli, sme, že pani Turzonovová je elita národa, profesionál a legenda. Ale takú úroveň prípravy, s akou vkročila do našej spolupráce, tak to považujem za dotyk zlatej generácie, akú kedy naša spoločnosť v umeleckých kruhoch vygenerovala. S takýmito osobnosťami spolupracovať je tak príjemné a intenzívne, že si spontánne poviete konečne. Podľa mňa má skladba dokonalý názov. Samozrejme pani profesorka sa ostýchala. Pre pokornú a skromnú dámu to bolo už príliš, ale argumenty zvíťazili. Ak sa zhodneme na tom, že Vianoce sú boží dar, bolo by rúhaním nepomenovať pieseň Vianoce s niekým, kto má boží dar v mene, nešetrí nadšením Igor Timko.

Spojenie hereckej legendy a slovenskej skupiny sa vydarilo dokonale. Reakcie fanúšikov sú nadšené a emotívne, pieseň si nevedia vynachváliť Slováci aj Česi. Tisícky nadšených reakcií, pozitívnych lajkov a zdieľaní z piesne doslova urobili úspešný virál.

Kdekoľvek sa objavíme, každý hovorí o Vianociach s Božidarou. Je to malý zázrak. V kapele sme to analyzovali a dospeli sme k tomu, že ľuďom chýba nádej a pocit, že sa majú na koho a na čo spoľahnúť. Preto sú aj pre nás Vianoce jednou z posledných istôt, ktoré prichádzajú každým rokom. Nenechajme si ich vziať, uzatvára Igor Timko.