Najúspešnejšia textárka českého popu oslavuje 90-ku

Jiřina Fikejzová (Autor foto: Martin Kubica / Zdroj foto a info: Supraphon)

Tak pôvabná a svieža bola prvou piesňou kráľovnej českého textu pani Jiřiny Fikejzovej, ktorá sa nedávno dožila neuveriteľných 90 rokov. Narodeniny oslávila mimoriadnym večerom v divadle Viola, kde taktiež pokrstila CD výberu piesní so svojimi textami Řekni, kde ty kytky jsou.

Jiřina Fikejzová sa narodila 13. apríla 1927 v Lomu u Mostu ako Jiřina Henzlová. Na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej vyštudovala psychológiu a sociológiu. V 50. rokoch bola šprintérkou československej národnej reprezentácie. Roky pracovala vo vydavateľstve Supraphon ako dramaturgička. Pôsobila ako členka odborných porôt rôznych domácich i zahraničných hudobných festivalov. Už ako študentka strednej školy sa začala venovať písaniu piesňových textov, spolupracovala s Karlom Vlachom a neskôr s Tanečným orchestrom Československého rozhlasu.

Počas svojho života otextovala 240 piesní pre popredných českých spevákov. Vydavateľstvo Supraphon si veľkolepé výročie textárky pripomenulo gratuláciou v podobe nového výberu dvadsiatich dvoch skladieb Řekni, kde ty kytky jsou. Kompiláciu toho najlepšieho z celej tvorby zostavil pre svoju mamu muzikant Daniel Fikejz.

Rozhodne to nebola ľahká úloha, ale nakoniec poslucháčov albumu čaká necelých 72 minút mimoriadneho zážitku. Od klasických hitov v podaní Karla Gotta (Každý jednou velkou lásku potká), Heleny Vondráčkovej, Waldemara Matušku, Judity Čeřovskej, Marie Rottrovej až po nové verzie piesní v podaní Ireny Kristekovej (Co dál) a Martina Chodúra (Za rok se vrátím). Posledným songom výberu je titulná Řekni, kde ty kytky jsou v nádhernom podaní Marty Kubišovej, ktorá piesni dala nový rozmer.

Jiřina Fikejzová vydala autorské albumy: Hodina hvězd (1970), Den žen / Den mužů (1978), Jeviště slov (1991), To mám tak ráda – profilová platňa Supraphonu (2002). Vyšla jej zbierka textov a poézie pod názvom Slová (1987) a vydala autobiografickú knihu Povolání: textařka a v roku 2009 jej pokračovanie Povolání textařka… v důchodu?