Veľká láska Donďa a Milý Jonáš

Orchester Jeana Valjeana je unikátny projekt, ktorý založili herci. V týchto dňoch vydáva prvý album, ktorý ohlasuje singel Donďa. Je venovaný krásnej herečke Dominike Kavaschovej. Napísal ho líder orchestra, herec Daniel Fischer ešte v časoch, keď spolu študovali na vysokej škole a talentovanú herečku takto prezývali. Pesnička vznikla v spolupráci s hudobným producentom Adamom A. Kurucom a výsledkom je temperamentná skladba s vtipným textom. V klipe je hviezdou samotná múza pesničky. Mladí herci totiž tvoria pár a svoju lásku oslavujú aj týmto singlom.

Pesničku som napísal ešte počas štúdia pre moju vtedajšiu kamarátku Dominiku, nič netušiac o nevyspytateľnosti osudu. Nikdy by mi nenapadlo, že po toľkých rokoch budeme nakoniec s Dominikou spolu. Skladba Donďa mala pôvodne inú podobu, ale nahrávka z tohto obdobia sa zvukovo a produkčne nikdy nedoklepla do finálnej podoby, vraví Daniel Fischer.

Túto skladbu som chcel v prvom rade dokončiť, lebo som ju chcel dať Dominike ako darček k narodeninám a pieseň pustiť von až časom, po prvom albume. Všetko je však nakoniec úplne inak. Nápadom urobiť skladbu v duchu 80. rokov som si na začiatku až taký istý nebol. Po dokončení sa však ukázalo, že to pre skladbu bola najlepšia možná cesta, dodáva Daniel Fischer.

Časť improvizovaného vokálu, ktorý Daniel spieva v strede skladby, je melódia, ktorú Dominika zložila a hrávala na klavíri počas štúdií.

Nikdy pre mňa nebolo otázkou prečo a či podporiť túto kapelu. Po pravde som na to čakala roky, od prvého koncertu, keď som Orchester Jeana Valjeana videla prvýkrát hrať naživo na našej beánii. Bola som nadšená z ich energie, radosti, textov, hravosti a chuti úprimne nás baviť a roztancovať dav. Mám niekoľko obľúbených piesní, ale samozrejme pieseň Donďa, ktorá je venovaná mne, je moja najobľúbenejšia. Každú ženu poteší, keď o nej muž zloží zamilovanú pieseň. Cíti sa potom výnimočne, uzavrela Dominka Kavaschová.

V krátkom časovom slede však skupina ponúkla i ďalší singel Milý Jonáš, pričom sa v pesničke pohrali so slovíčkami, ktoré síce vyznejú rovnako, ale majú odlišný význam. Veľmi ma baví hra so slovíčkami. Poslucháč si môže vybrať, či je hrdinom skladby Milý Jonáš, alebo Milionář. Možno sú obaja jedno i druhé. Isté je, že sa podarilo dostať českú a slovenskú verziu do jednej skladby, vysvetľuje líder Daniel Fischer.

Oba spomínané single sú na originálnom prvom albume Orchestra Jeana Valjeana. Okrem týchto dvoch piesní na ňom fanúšikovia nájdu aj ďalších deväť skladieb. CD nosič totiž obsahuje 10 piesní plus jeden remix. Niektoré skladby z albumu boli použité v divácky úspešnom filme Šťastný nový rok.

Orchester Jeana Valjeana vznikol v roku 2006. Založil ho Daniel Fischer so spolužiakmi z konzervatória. Pôvodne bol projekt založený ako čisto herecká kapela, no počas rokov sa jej zloženie menilo a dnes ju tvoria traja herci a dvaja hudobníci: Daniel FischerDaniel Žulčák, Martin Lukáš Dóza, Vojtech Geleta a Juraj Varga.