Nadčasovosť IMT Smile je vrytá do vinylu

Keď prešovskí IMT Smile pred pár týždňami vydali na vinylovej platni už aj svoj tretí album, zberatelia platní museli zbystriť pozornosť. Je to totiž jasný dôkaz o tom, že najúspešnejšia a bez preháňania i najlepšia slovenská kapela plánuje postupne vydať všetky svoje radové albumy i na nosiči, ktorý prežíva svoje historické vzkriesenie.

Pred pár dňami som vysťahúval byt a balil si veci do Nórska, kam ma zaviala nehasnúca láska ku krajine i ľuďom a hlavne pocit, že presťahovať sa sem mi dáva zmysel. Popri balení vecí do škatúľ, mi preblesla hlavou otázka, ktorá sa sporadicky objavuje v mnohých anketách: Ktoré tri veci by ste si so sebou zobrali na opustený ostrov? Modifikoval som ju na: Ktoré tri veci by ste si so sebou zobrali do Nórska? A keďže gramofón, Blu ray prehrávač a televízor už boli zbalené, putovali do škatule tri gramofónové platne IMT Smile, mimochodom jedna z mála domácej produkcie, pri ktorej mi prišlo zmysluplné terigať ju cez pol Európy.

Pred pár rokmi, keď sa vinyly začali opäť vracať, som mal pocit, že tejto mánii už nepodľahnem (ako dieťa som bol doslova závislý na platniach, ktoré vtedy boli dostupné z vydavateľstiev Opus, Supraphon a Panton – áno, píšem o 80-tych rokoch), pretože som mal dojem, že je to iba chvíľková záležitosť. A bolo to práve v Nórsku, keď som si v najväčšej sieti obchodov s hudobnými a filmovými nosičmi uvedomil, že pri regáloch s CD, či DVD už temer nikto nestojí, no pri stojanoch s vinylovými platňami je plno.

Kvalitný gramec vyšiel na nejakých 300€, pre kvalitný zvuk som využil zostavu, ktorú som používal už pri sledovaní filmov a stále slúži výborne. Bola to skvelá investícia (do repro zostavy a zosilovaču pred časom, do gramofónu v súčasnosti). Zvuk pri počúvaní hudby oproti CD je neporovnateľný a ak sa poslucháč dokáže povzniesť nad snáď jedinou nevýhodou, že po piatich – šiestich pesničkách treba vstať a prevrátiť platňu na druhú stranu, hudobný zážitok je zaručený. Nepokazí ho ani odstrašujúca cena LP platní, ktorá sa pohybuje v rozmedzí od 20€ vyššie, v závislosti od mnohých faktorov, ako množstvo nosičov v balení, gramáž vinylu, bonusová výbava (booklet a podobne), samozrejme tiež od mena interpreta, ale i od toho, či ide o nový titul, alebo o remastrovanú archívnu nahrávku a podobne.

Boom, ktorý návrat platní so sebou priniesol spôsobil, že lisovne platní sú zazmluvnené na dlhé mesiace dopredu a výroba v mnohých prípadoch trvá i trištvrte roka a pre vydavateľa, či interpreta samotného je to poriadne nákladná záležitosť. Mnoho, hlavne lokálnych titulov tak vychádza v striktne limitovanom náklade, napríklad 500 kusov a tak sa môže stať presne to, čo mne, keď som pochopil, že IMT Smile sa vrhli postupne na vydávanie svojej diskografie na vinyle a je načim dať si to dohromady, no pre získanie dvoch predchádzajúcich nahrávok som musel poriadne prekopať internet.

Už totiž v roku 2014 vydala partička okolo fenomenálneho Ivana Táslera na vinyle svoj kultový album Valec s hitmi Ľudia nie sú zlí, Veselá pesnička, či Čo ak, ale i s piesňami, ktoré v čase pôvodného vydania (1998) rezonovali éteru nemenej, ako vyššie spomenuté (Krátki, Pavúk). Pôvodná nahrávka bola v roku 2014 pre vydanie na vinyle zremastrovaná v legendárnych londýnskych štúdiách na Abbey Road a zohnať ju dnes na platni je priam nadľudský výkon. Samozrejme, v čase vydania si platňu kúpili fajnšmekri a postupne sa z pultov obchodov vytrácala v zbierkach fanúšikov. Predpokladám však, že mnohí, rovnako ako ja, ju začnú hľadať práve až teraz, keď si začnú diskografiu prešovskej formácie kompletizovať na vinyle. Bude to problém, no ak sa to podarí, spojenie bezkonkurenčného talentu Ivana Táslera čoby skladateľa i interpreta, neuveriteľná nadčasovosť Vlada Krausza čoby textára a jedinečný zvuk vinylovej platne, robia z tejto kultovej nahrávky doslova hudobné hodovanie.

Kukni na to! hodnotí: 90%

Obdobná situácia je aj s vinylovou verziou albumu Nech sa páči, ktorý pôvodne vyšiel v roku 2000 a priniesol dodnes žiadané skvosty Tajné milovanie, Úprimnú sústrasť, Vyvedený z miery, Opri sa o mňa, Za dedinou, Milostná symfónia, či Urobme si lásku – teda čo do počtu hitov je táto nahrávka ešte kultovejšia, než predchádzajúci Valec. Extra vydanie úspešného albumu napokon so sebou prinieslo ďalší hit nazvaný Mám chuť…, ktorého text je aj vo svojej dospelosti (po 18-tich rokoch) stále neuveriteľne pravdivý, čo opäť iba dokazuje nadčasovosť tvorby IMT Smile. A práve táto rozšírená verzia vyšla v roku 2015 ako vinylová dvojplatňa. Zvuk je opäť skvelý. Získať ju vám dá zabrať síce možno menej, než zháňanie Valca, ale tiež to nebude jednoduché. Ja som mal šťastie v Prahe, kde záujem o IMT Smile z mne nepochopiteľných príčin ešte stále nedorazil v tak výraznej miere, ako u nás a tak tam zrejme pár objednaných a doteraz nepredaných posledných kusov čaká u predajcov.

Kukni na to hodnotí: 95%

Horúca novinka vo vinylovej edícii IMT Smile má doslova pár týždňov. Rad prišiel na tretí radový album Prešovčanov, ktorý bez akéhokoľvek názvu vyšiel v roku 2003. Na jednej strane priniesol hity Nič nie je isté, Pre túto chvíľu, Vadí – nevadí, či Kým stúpa dym, no na strane druhej je to prvá z nahrávok IMT Smile, na ktorej si kapela dovolila ukázať oveľa viac, než len byť formáciou, ktorá sa kompletným materiálom snaží zapáčiť publiku. Nemyslím to nijako v zlom, chcem len povedať, že práve na tomto albume si IMT Smile dovolili pritvrdiť a možno i jemne naznačiť, že v dohľadnej dobe sa bude snáď i trochu viac experimentovať. Práve tento album je v prípade IMT Smile jasnou odbočkou z mainstreamovej cesty (nech bola akokoľvek nekomerčná) a náznakom toho, akým smerom sa budú v budúcnosti uberať, pričom áno, hity sú dôležité, ale poslucháč musí prijať i to, že kapela chce mať pri produkovaní nových vecí radosť. Že sa to dá skĺbiť, dokázali IMT Smile na nasledujúcich platniach hneď niekoľkokrát. Nahrávka s trinástimi skladbami vychádza ako vinylový dvojalbum (áno, pokojne by sa bolo tých trinásť piesní vošlo na dve strany jednej platne, ale ubralo by to z kvality, ktorá je takto naozaj excelentná) a zabezpečiť si ju včas je výhodou oproti tým, ktorí by sa po vynilovom komplete IMT Smile začali obzerať až pri vydaní nasledujúcej Exotiky, či nového radového albumu, ktorý by sa v diskografii IMT Smile mohol objaviť ešte v tomto roku a snáď už spolu s CD vyjde zároveň i na platni.

Kukni na to! hodnotí: 80%

Pavol Božík