Matej Koreň má nový singel

Autor foto: Katarína Acél

Finalista 2. ročníka talentovej show Slovensko hľadá Superstar sa vracia na hudobnú scénu s novinkou, skladbou Ešte na to mám od autorov Henrich LeškoMarek Maďarič. Na spoločnom konte autorskej dvojice je napríklad muzikál Prekliaty básnik, ktorý mal premiéru v roku 2013 vo zvolenskom divadle, ako aj pesničky na album Marcela Palondera Posledné tango (2016).

Pre Mateja Koreňa je to v jeho doterajšej kariére niečo nové. Doteraz nahral niekoľko skladieb, na ktorých sa priamo autorsky podieľal. V roku 2006 to bola skladba Mohla by si (s hudbou Roba Grigorova), ďalej Hľadá sa láska a naposledy Pod obraz boží, Kocka Pána Rubika či Na dotyk. Účinkoval v muzikáloch Fontána pre Zuzanu a Rent a šesť rokov bol spevákom party kapely Replay Band hrajúcej hitový domáci i svetový repertoár.

Keď som dostal ponuku, či by som nechcel naspievať piesne autorskej dvojice Henrich Leško – Marek Maďarič, mal som len jedinú podmienku. Chcel som oboch autorov najprv spoznať. Bolo pre mňa dôležité zistiť, či sa naše predstavy o hudbe a textoch kryjú, vysvetľuje Matej Koreň a dodáva: Celá táto spolupráca ma veľmi teší. Henrichova hudba je emotívna a dovoľuje mi používať také spevácke polohy, ktoré milujem, ale ako autor si ich jednoducho nedokážem hudobne sformulovať. Marekove texty sú zas natoľko autentické, že sa v nich pravidelne nachádzam. Čo sa mi vlastne doteraz nikdy nestalo. Vždy som mal pocit, že pri autorskej spolupráci s niekým iným musím o svoj názor bojovať. My nebojujeme, my sa dopĺňame. Skladbu vnímam ako snový dialóg, v ktorom sa chlap snaží presvedčiť ženu, že napriek prekážkam nakoniec všetko dobre dopadne. Zároveň však o tom musí presviedčať aj samého seba. Celú pieseň som naspieval s týmto pocitom. Takým, ktorý som už v živote zažil.

Henrich Leško bol členom skupiny Banket, s Richardom Müllerom nahral albumy Neuč vtáka lietať, 33 a 44, je autorom hudby k muzikálom Báthoryčka či Rasputin, zhudobnil aj Exupéryho Malého princa a nahral aj viacero autorských albumov v štýle new age.