Nocadeň odpálili Domino

Skladba Domino, ktorú skupina Nocadeň predstavila ešte začiatkom septembra, sa dočkala oficiálneho vydania. Pesničku, ktorá sa už krátko po svojej rádiovej premiére zaradila medzi najhranejšie domáce skladby, môžu fanúšikovia konečne nájsť aj na všetkých dostupných digitálnych  službách.

Vznikla veľmi zaujímavá situácia, ktorá nám trochu pripomenula obdobie, keď nebolo všetko dostupné hneď. O skladbu totiž prejavili rádia záujem skôr, ako sme naplánovali jej vydanie, takže dva týždne boli ľudia odkázaní iba na to, že pieseň mohli počuť len v rádiovom vysielaní, hovorí s úsmevom gitarista Róbert Kopina.

Na emotívnej piesni, ktorej leitmotívom je podľa slov lídra kapely a speváka Rasťa Kopinu nádej, pracovala kapela počas leta. Skladba pritom predstavuje Nocadeň v trošku inom, netradičnom svetle. Aj keď asi navždy zostaneme gitarovou kapelou, tentoraz sme zvuk gitary sprocesovali tak, že znie úplne inak a v novinke prevládajú syntetizátory, približuje Rasťo.

Okrem Domina pritom skúšali a nahrávali i ďalšie pesničky, ktoré by spolu s čerstvou novinkou mali byť základom nového albumu. Ten by mohol uzrieť svetlo sveta už budúci rok. Dovtedy však Nocadeň fanúšikov ešte niekoľkokrát potešia. Na jeseň ich napríklad čaká dvojica špeciálnych koncertov v Bratislave (18.10.) a Košiciach (26.10.).

V októbri to bude presne desať rokov, čo sme vydali album Ikony, tak si ho chceme takouto formou pripomenúť. Na koncertoch zaznie veľká časť piesní práve z neho, skladby ako Umriem pri tvojich nohách, Iba pár minút alebo Na čo asi myslíš, ale samozrejme nebudú chýbať ani naše najväčšie hity, dodáva sympatický Košičan.

Skupinu Nocadeň založili bratia Rasťo a Robo Kopinovci v roku 1997. Debutový eponymný album vydali v marci 2000. Po ňom nasledovali štúdiové nahrávky Slová už nevravia nič (2001), Katarzia (2003), Nestrieľajte do labutí (2006) a Ikony (2008). V roku 2015 sa po dlhšej prestávke vrátili na hudobnú scénu s albumom Pozemskí astronauti, na ktorom spolupracovali s dvojnásobným držiteľom americkej ceny Grammy Vladom Mellerom. Pochádzajú z neho hity ako Havran, V nás či Papierové kone. Kapela má okrem toho na konte aj výberovky Retrospektíva (2006) a Introspekcia (2017) a live album Nocadeň v divadle (2018).