Nórsky pohoďák sa už balí do Bratislavy

Priamo v centre nórskeho hlavného mesta Oslo sa nachádza špecializovaná predajňa Big Dipper. Ide o obchod zameraný na predaj vinylových platní, gramofónov a fanúšikovia tejto úchylky tu nájdu i akékoľvek príslušenstvo k svojej záľube. Slovo úchylka som použil zámerne, pretože keď sa začali vracať vinylové platne opäť do obehu, považoval som to za rozmar, ktorému už nepodľahnem (ako dieťa som bol na platniach celkom isto závislý rovnako, ako dnešná mládež na mobilných telefónoch). Podľahol som! A práve v tejto predajni v centre Oslo som spolu s ďalšími nadšencami pravidelným zákazníkom. Naše vzťahy už pokročili natoľko, že si od dverí mávame s úsmevom na tvári a v podstate tamojších chlapcov stačí požiadať o čokoľvek a akýkoľvek titul, ktorý vyšiel na vinyle dokážu vykopať doslova spod zeme.

V piatky a soboty sa počet návštevníkov v už i tak dosť preplnenom obchode zvyšuje úmerne poriadanej akcii. V tieto dni obchod totiž organizuje mini koncerty nórskych umelcov spojených s autogramiádou. V oblasti nórskej muziky sa považujem skôr za panica a tieto akcie sú ideálnou príležitosťou na spoznávanie nórskej kultúry. Nórsky umelec Bernhoft vydal svoj nový album Humanoid na jeseň minulého roka a v deň vydania už z neho zahral pár piesní v Big Dipperi a následne záujemcom podpisoval nový album. Bolo to moje prvé stretnutie s týmto chlapíkom, ktorý je však v Nórsku považovaný za ikonu.

V ten podvečer vyhlásil, že mini koncertom v predajni štartuje svoje aktuálne turné k albumu Humanoid. V nasledujúcich dňoch sa rozbehol po celom Nórsku a po skončení domácej časti turné vyrazil do sveta, pričom navštívil doslova každý kontinent. Príjemné prekvapenie je, že na svojich koncertných cestách nevynechá ani Slovensko a vďaka spoločnosti XL si ho môžete 4. februára vychutnať v bratislavskom Majestic Music Clube. A nielen preto, že Kukni na to! je nadšeným mediálnym partnerom tohto koncertu, odporúčame zájsť na jeho koncert! Je to veľkolepý zážitok.

Usudzujúc z tých pár piesní, ktoré počas jesenného podvečera zahral v Oslo. Žiaľ, na regulárny koncert, ktoré len v okolí Oslo boli hneď tri, som sa nedostal. Všetky boli vypredané dlho dopredu, čo iba svedčí o kvalitách tohto umelca. Bernhoft je navyše ťažký pohoďák. Po odspievaní niekoľkých piesní v Big Dipperi veselo a ochotne podpisoval svoje platne s dieťaťom na pleciach. Obaja sa spokojne usmievali a spevák nemal problém fotografovať sa s fanúšikmi, ktorí ho o to požiadali, pričom na fotografiách sa spoza jeho pliec usmievala i jeho zhruba dvojročná ratolesť.

Album Humanoid (Bernhoft & The Fashion Bruises) prináša desať sviežich moderných piesní v angličtine a aj po niekoľkonásobnom počúvaní sa neviem zbaviť prirovnania, že Bernhoft je vlastne akýsi nórsky klon speváka Princea. Rovnako excelentne dokáže čarovať v hudbe, prostredníctvom ktorej dokáže namixovať dokonalú zmes moderných prvkov, pohrávať sa s niekoľkými žánrami naraz a v konečnom dôsledku vyčarovať dokonalú pieseň. Humanoid je mimoriadne ucelený album, z ktorého poslucháča strháva každá jedna skladba, pričom tieto piesne neznejú dobre iba z platne, ale je jednoduché podľahnúť predstave, ako strhujúco budú znieť naživo na koncerte. Humanoid je ukážkou precíznej nórskej umeleckej práce.

Bernhoft žil rok v New Yorku, odkiaľ si so sebou priviezol nemálo hudobných vplyvov, ktoré sa momentálne odrážajú v jeho muzike. Za album Islander bol v roku 2015 nominovaný na cenu Grammy. Medzi jeho najznámejšie piesne patria skladby Streetlights, Shout, Choices, C´mon Talk, Stay With Me a k nim sa nepochybne zaradí i niekoľko ďalších nahrávok z výborného aktuálneho albumu Humanoid. Väčšinu týchto piesní nórsky umelec zahrá 4. februára aj na bratislavskom koncerte. Vystúpenie nórskeho speváka možno považovať za jeden zo silných koncertných zážitkov, ktoré pripravila spoločnosť XL hneď z kraja nového roka.

Pavol Božík