Nový album amerických Imagine Dragons prináša v ťažkej dobe lásku, vieru i nádej

Asi to všetci poznáme. Máme isté očakávania, ktoré sa napokon nenaplnia a bublina spľasne. Našťastie tieto skúsenosti neplatia pre americkú štvoricu Imagine Dragons, ktorá 3. septembra vydala po temer troch rokoch nový album nazvaný Mercury: Act 1. Presnejšie, vydala famózny album.

Posledné tri roky v živote kapely. Veľmi stručne. V samom závere turné k albumu Evolve, vydali Dan Reynolds, Wayne Sermon, Ben McKeeDaniel Platzman album Origins. Počas posledných koncertov na severe Európy si frontman kapely prechádzal ťažkým životným obdobím. Rozvádzal sa so svojou ženou. Namiesto turné k albumu Origins sa členovia kapely rozhodli pre prestávku, ktorú sa maximálne snažili využiť pre opätovné spojenie s rodinami, ktoré počas posledných rokov odstavili na druhú koľaj.

Podarilo sa to hádam na sto percent. Dan Reynolds má opäť kompletnú rodinu a mnoho nových skúseností. Absolútne všetky sa ich pokúsil pretaviť do nových piesní. Prvé dve (Follow You & Cutthroat) sa objavili v polovici marca, tretí singel Wrecked vyšiel na začiatku prázdnin. To už priaznivci kapely poznali názov albumu, termín vydania i jeho obal.

Zrejme málokto sa tešil na koniec leta tak, ako fanúšikovia Imagine Dragons. Uplynulý piatok sa dočkali vytúženého piateho albumu, ktorý je bezpochyby najosobnejšou nahrávkou štyroch Američanov. Už predchádzajúci singel Wrecked bol inšpirovaný smrťou švagrinej Dana Reynoldsa a myslím si, že to bol iba začiatok.

Začiatok je slovo na pováženie. Pretože novinku Imagine Dragons otvára pieseň My Life, ktorá spĺňa všetky atribúty veľkého hitu. Pomalý rozbeh, nábeh na chytľavý refrén, naozaj chytľavý refrén, dokonalá produkcia. Poslucháč sa ešte ani nestihne zamyslieť nad textom a už ho mrazí. A potom sa zamyslí nad tým, o čom Dan Reynolds vlastne spieva. My Life je úvod do toho, čo poslucháča čaká. Je o beznádeji, o tom, ako sa človek postaví na hranu, ako má pocit, že z toho niet východiska, že neexistuje nikto, kto by mu podal pomocnú ruku a pred očami má iba tmu z tunela, na ktorého konci nesvieti svetlo.

Napriek ťažkej téme je ale úvodná pieseň plná nádeje v lepšie časy nielen pre hlavného hrdinu piesne, ale pre nás všetkých. Pretože presne to je odkaz, ktorý Imagine Dragons na novej platni prinášajú. Témy ako životné straty, bezmocnosť, osamelosť, či smútok nie sú jednoduché témy, ale také Imagine Dragons hádam ani neriešia. Na druhej strane je tu vždy nádej na momenty, ktoré prinášajú oslavu života a na tie sa treba upnúť. To je hlavný odkaz albumu Mercury: Act 1.

Nové piesne Imagine Dragons obsahovo vôbec nie sú jednoduché a myslím si, že dosť priamo mapujú súčasnú dobu, ktorá rovnako nie je ľahká. Aj štvorica hudobníkov z Las Vegas má za sebou neľahké obdobie. Oni sa však z neho dokážu vyspievať a poslucháčovi priniesť nádej. Dan Reynolds hovorí, že by album rozdelil na dve časti. Tá prvá je organická a pozerá viac do vnútra, druhá časť je zas agresívnejšia a pozerá sa von. Platí to na sto percent.

Stačí na počiatku počúvať iba hudbu, aj tam to platí. Následne riešiť texty, ktoré Reynoldsov status iba potvrdzujú. Tá pomyselná agresivita začína niekde v songu  Dull Knives. Spevák v tejto piesni kričí o život. Z textu sa dá pochopiť prečo. A tak by sme mohli rozoberať každú z trinástich piesní a našli by sme v nej podstatu i zmysel.

Ani po štyroch singloch (novinku tretieho septembra uviedla skladba Easy Come Easy Go) album Mercury: Act I. neodkryl všetky triumfy. Práve naopak. Na tie najsilnejšie sa iba čaká. Čo poslucháča zaujme najviac? Alternatívny rock, elektropop, R&B, či synthypop, ktorého prvky možno v piesňach odhaliť? Verím, že si hravo zvykne na všetko. Produkcia novinky, ktorá vyšla ako CD, rovnako tak v deluxe verzii, pričom však obsah CD je rovnaký, ale obal samotný je mimoriadne exkluzívny, i ako vinylová platňa je dokonalá. Fantasticky spája všetko to, čo poslucháči, ktorí s Imagine Dragons vyrastajú u svojich idolov milujú a zároveň predstavuje prirodzený posun vpred. Pesničky, ktoré poslucháč už pozná strhávajú, tie ešte neodhalené sú ohromujúcim prekvapením.

Viera, nádej, bolesťsklamanie a ešte omnoho viac. To sú noví Imagine Dragons, ktorých nový album je minimálne tak dobrý, ako jeho predchodcovia, pre mňa osobne je to ich najsilnejšia nahrávka, bez jediného kúska pomyselnej vaty. Dokonalý celok. Ostáva sa iba nádejať, že to situácia dovolí a kapela čoskoro vtrhne do Európy odprezentovať nové piesne naživo a že Mercury – Act 1, bude zakrátko nasledovať Act 2.

Pavol Božík
100%

ZOZNAM SKLADIEB (IMAGINE DRAGONS: MERCURY – ACT 1):
My Life
Lonely
Wrecked
Monday
#1
Easy Come Easy Go
Giants
It’s OO
Dull Knives
Follow You
Cutthroat
No Time For Toxic People
One Day

Vydavateľstvo: Interscope Records (Universal Music Label)
Rok vydania: 2021
Počet piesní: 13
Celkový čas: 42 minút