Žúrka s BBC Radio 1

Zdroj: bigticketshop.com

Pod značkou Live Lounge sa ukrýva hudobná lahôdka, z ktorej úspechu v neposlednom rade čerpajú rozhlasové stanice po celom svete (u nás napríklad Radio Expres). Rozhlasová stanica BBC Radio 1 si na špeciálnu žúrku pozýva interpretov z celého sveta, ktorí v živom vysielaní predstavia cover verziu niektorého zo svojich kolegov, alebo do netradičného kabátu odejú niektorý svoj hit.

Program má dlhoročnú tradíciu a vlani to bolo desať rokov, čo začali každú jeseň vychádzať dvojalbumy, ktoré mapujú to najlepšie, čo na týchto vystúpeniach vzniklo. Dodnes je na trhu dvanásť kompilácií, teda dohromady 24 CD. Každý dvojalbum prináša zhruba 40 skladieb. Ide výlučne o nové kompilácie, iba v roku 2011 sa okrem regulárneho dvojalbumu na trhu objavila aj dvojdisková kompilácia Best Of.

Pri týchto skladačkách nie je moc nad čím polemizovať. Hudobní fanúšikovia sú z nich nadšení, pretože ich idoly hrajú naživo a hrajú hity v netradičných prevedeniach. A hoci skúšanie jedinečného vystúpenia interpreti drilujú s dostatočným predstihom, rádiové vystúpenie je naživo, jediné a bez možnosti opravy. Aj tým sú tie nahrávky výnimočné.

Ďalším skvelým atribútom je zoznam umelcov, ktorí na vystúpeniach Radio 1´s Live Lounge participujú, a ktorí sa zhodujú v tom, že pozvanie je pre nich prestížou. A mená ako Lukas Graham, Olly Murs, Craig David, Coldplay, Emeli Sandé, Imagine Dragons, Rihanna, Usher, One Direction, Robbie Williams, Take That, Ed Sheeran, Ellie Goulding a desiatky ďalších, hovoria za všetko.

Radio 1´s Live Lounge má svoj vlastný videokanál, na ktorom sa objavuje drvivá väčšina vystúpení, ktorých je v globále oveľa viac, než sa každoročne zmestí na dva kompilačné disky. Kanál sledujú milióny nadšencov. Kompilácie každoročne na dvoch diskoch vydáva hudobné vydavateľstvo Sony Music.

Pavol Božík