Óda na večnú nespokojnosť

Bratislavská kapela Saténové ruky zverejnila svoj v poradí už šiesty videoklip k novej pesničke Vivaldi. Opäť siahli po animovanej srande a tvorivé sily spojili s výtvarníčkou Ivanou Šátekovou. Hoci majú na konte už dva animované klipy, v tomto prípade bola animácia racionálnou voľbou.

V čase karantény sme mali veľmi obmedzené možnosti a chceli sme k tejto pesničke urobiť aj video, lebo si myslíme, že si ho zaslúži. Voľba padla zhodou okolností opäť na animáciu. Keďže sa zároveň profesionálne zaoberám produkciou videí, kde rovnako ako v iných odvetviach nastal prudký útlm, rozhodli sme sa voľnú kapacitu využiť na výrobu videoklipu, objasňuje bubeník aj režisér klipu Jozef Lipa.

Samotná pesnička však vznikla ešte pred pandémiou počas jednej kapelovej skúšky. Názov naráža na najznámejšie dielo barokového skladateľa Antonia Vivaldiho Štyri ročné obdobia. A práve o ich striedaní a opakujúcom sa kolobehu života spieva Vlado Janček podozrivo nevinným spôsobom. Veselé tóny a hravá melódia však neprekryjú istú nepokojnosť, ktorá z textu vylieza. Mohla by to byť aj pesnička o večnom čakaní na niečo či večnej nespokojnosti s aktuálnym stavom vecí. V klipe pozorujeme jeden znudený pár, ktorý prechádza celým rokom bez väčšieho záujmu a túži po niečom, čo práve nemá. Dvojica v klipe je takmer statická, nestretávajú sa im pohľady a ich mimika je minimálna. Inšpirovala ma momentálna situácia, kedy sme sa ocitli zavretí doma a jediné, čo chceme, je byť vonku v prírode. No keď bude opäť voľnosť, všetci budú doma, alebo v obchodných centrách. Človeku sa nezavďačíš, zhodnotila Ivana Šáteková.

Zoznam príjemných celoročných aktivít v klipe preruší edukatívne okienko Braňa Bezáka, v ktorom sa dozvieme zjednodušené vedecké vysvetlenie striedania ročných období.