OneRepublic sa v Južnej Afrike predviedli v najlepšej forme

Zdroj foto: billboard.com

Ako to máte s OneRepublic? Osobne si celkom intenzívne spomínam na rok 2007, keď Timbaland zremixoval ich skladbu Apologize, pieseň ich katapultovala na prvé miesta hudobných rebríčkov v šestnástich krajinách sveta a okolo Američanov sa spustil totálny ošiaľ. Dnes majú na konte štyri viac – menej úspešné albumy a hoci sa im úspech Apologize už nepodarilo zopakovať, držia si pomyselnú latku neustále poriadne vysoko.

Aktuálne sa americká formácia pripomenula DVD a Blu ray so záznamom koncertu v Južnej Afrike (Live In South Afrika). Ide o jeden z posledných koncertov predošlého Native World Tour, na ktorom kapela podporila vydanie rovnomenného albumu (Native) a do programu okrem noviniek zaradila i hity Counting Stars, Apologize, All The Right Moves, či If I Lose Myself a mnohé ďalšie.

Možno som pri vkladaní disku do prehrávača bol v miernych rozpakoch a hlave mi behali myšlienky o tom, či to náhodou nie je stratený čas. Popri všetkej tej muzike, ktorá sa na nás denne valí priznávam, že mi kariéra OneRepublic akosi unikala pomedzi prsty. Partia týchto hudobníkov nepatrí medzi tých, ktorí by každý rok vydali nový album a jednoducho sa v tom množstve pre bežného konzumenta hudby stratila.

Avšak nie! DVD Live In South Afrika nádherne deklaruje silu tejto kapely, ktorá síce môže byť pre mnohých partičkou jedného hitu, ale nie je to tak. Je až prekvapujúce, koľko silných songov sa valí z poldruhahodinového záznamu koncertu. Jeden song známejší ako druhý. A vzhľadom k tomu, že v prípade takýchto kapiel sú živé koncerty zdrojom oveľa väčšej energie, než počúvanie štúdiových albumov, je sledovanie koncertu One Republic: Live In South Afrika mimoriadne silným zážitkom.

A nie je to iba famózny výkon celej partie hudobníkov, či výborného speváka Ryana Teddera, s ktorým sme sa mimochodom narodili v rovnaký deň, iba s pár ročným rozdielom 🙂 , ale nemalou mierou k tomu prispieva i kvalita záznamu. K vzhliadnutiu sme mali DVD s koncertom, na ktorom poteší obraz, ale bezpochyby prekvapia až tri zvukové stopy a v každej ten koncert znie božsky.

Záznam z koncertu je doplnený o pôsobivý dokument, ktorý mapuje často náročnú cestu, počas ktorej sa z muzikantov, na ktorých vystúpenia zo začiatku chodilo iba pár ľudí, stala jedna z najpopulárnejších kapiel na svete, pravidelne vyhrávajúca prestížne hudobné ocenenia. OneRepublic v exkluzívnych rozhovoroch a archívnych videách rekapitulujú svoju minulosť a dlhú cestu, ktorú v šoubiznise prešli.

DVD a Blu ray One Republic: Live In South Afrika vychádzajú vo vydavateľstve Universal Music. Koncert trvá hodinu a pol, bonusový dokument (nie sú k neme pribalené české, ani slovenské titulky) pol hodinu a ešte je pridaná malá čerešňa na tejto chutnej torte – jedna skladba z vystúpenia v austrálskom Sydney.

Pavol Božík
80%

Tracklist koncertu Native World Tour (DVD: One Republic – Live In South Africa):
Don’t Look Down
Light It Up
Secrets
All The Right Moves
What You Wanted
Stop And Stare
Something I Need
Apologize
Preacher
Good Life
Counting Stars
Can’t Stop
Au Revoir
Feel Again
I Lived
Love Runs Out
Wonderful World
If I Lose Myself

Vydavateľstvo: Universal Music
Rok vydania: 2018
Celkový čas: 124 minút (85 minút / koncert + 44 minút / bonusy)
Formát: DVD / Blu ray