Opak vydal po rokoch nový album

Slovenský raper Opak vydal nový album Produkcie. Presne 11 skladieb vznikalo počas 4 rokov ako jeho osobný denník. Opak chce novým albumom v prvom rade osloviť ľudí, ktorí ho poznajú dlhé roky, či už ako sólo rapera, alebo ako člena dnes už legendárneho zoskupenia A.M.O.

Album Produkcie ponúka špecifický nadčasový zvuk. Je vyzretým dielom a zároveň osobným záznamom dlhého obdobia, počas ktorého vznikal. Album je rozhodne na viac vypočutí. Je plný zaujímavých tém. Texty sú viaczmyselné, miestami ironické. Vnímavý poslucháč si nájde osobité prirovnania, pohľad na bežné situácie, ktoré som si prežil, aj opisy ľudí, ktorých som stretol. Neriadim sa iba trendmi, robím všetko tak, ako to aktuálne cítim, približuje vznik nahrávky Opak.

Pri tvorbe nemal Opak strach vykročiť mimo svojej komfortnej zóny. Rovnako ako na prvom sólo albume, aj teraz experimentoval s hlasom a zvukom. Nechýbajú ani spevácke vsuvky. Za tie roky som si prešiel všetkým – mainstreamom aj undergroundom, elektrom aj akustikou. Naučil som sa vnímať viac publikum a verejnosť a menej svoje ego. Mám pocit, že nie je nič dôležitejšie, ako byť autentický.

Na albume nájdu fanúšikovia 11 skladieb, pričom každá nesie vlastný priamočiary príbeh, možno s výnimkou skladby Mám strach, kde Opak použil veľa metafor a obsah si fanúšikovia musia nájsť medzi riadkami. Skladby vznikali nárazovo, inšpirácia vychádzala z aktuálnych situácií.

Mali sme obdobie s kamošmi, keď sme zistili, že síce v súkromí si rozumieme, ale rozdeľujú nás kľúčové názory na sociálnych sieťach. Tento song bol ako taká očista od negatívnych emócií. Urobil som hudbu, napísal text a vypustil som to. Alebo v inom prípade po koncerte Xindla X v Bratislave, s ktorým sme dlhoroční kamaráti, sme hodiny debatovali pri drinku na bare. Spontánne sme dohodli spoločný reggae song a na druhý deň som napísal celú skladbu, opisuje Opak.

Niektoré skladby sa nahrávali viackrát, až kým nebol Opak spokojný po zvukovej alebo umeleckej stránke: Vždy je čo zlepšovať, v jednom bode som to už však musel uzavrieť. Album Produkcie však považujem za album, ku ktorému sa budem môcť vrátiť aj po rokoch.

Aj pri tomto albume sa Opak pohybuje žánrovo medzi reggae, rapom, neosoulom, bluesom a R&B. Vo svojej podstate sa však nevyhýba ani mainstreamovým vplyvom. Som rád, že pozvanie na hosťovanie na albume prijali rôznorodí ľudia, ktorí tiež prispeli k pestrosti – VeronikaS, XindlX, Robo Burian či raper Danosť. Moje aktívne roky na hudobnej scéne tiež umožnili, aby som mohol spolupracovať s Marianom Jaslovským, Jánom Kružliakom, Annou Hort, Marc Es, Boro Logan, Jozefom Madolom alebo ľuďmi zo skupiny Polemic, teší sa Opak.

O originálny cover albumu sa postarala slovenská ilustrátorka Petra Žiačková. Petru som ako autorku ilustrácií sledoval už dlhšie, veľmi sa mi páčili jej charakteristické ornamenty. Kreslí klasické obrazy, ktorým vie dodať svoju drzosť. Keď človek sleduje jej diela, dokáže v nich nájsť druhý aj tretí plán. Je to presne ako s mojimi skladbami, opisuje Opak. Ten pre svojich top fanúšikov prichystal špeciálnu edíciu 100 krabičiek, ktoré budú obsahovať okrem samotného albumu aj ilustráciu, z ktorej cover albumu vznikol. Ilustrácia je vytlačená na jemnú bavlnenú látku. Bude podpísaná a osobitne očíslovaná ako zberateľský bonus, ktorý sa dá zarámovať.