Oslavujú Krajinu

Nový album hudobnej skupiny Mukatado, vychádza pod názvom Krajina, šesť rokov po svojom predchodcovi a je výnimočný svojim čistým a autentickým zvukom, bez použitia samplerov či iných digitálnych úprav. Novinka prináša posolstvo pripomenutia si hodnôt ako sú ľudskosť, prajnosť, empatia, no možno na nej nájsť aj silný ekologický odkaz. Do života novinku uvádza singel Voda živá.

Album je pripomenutím toho čo je pre mňa nesmierne dôležité a to je ľudskosť. V poslednej dobe som mala pocit, že na to častokrát zabúdame. Stále som si kládla otázku, kedy som najšťastnejšia a prišla som na to, že vtedy keď môžem súznieť s druhými ľuďmi, keď dochádza k pochopeniu, či už súhlasnému alebo nesúhlasnému, ale jednoducho cítite rovnakú vlnovú dĺžku. Piesne sa teda dotýkajú ľudských hodnôt, tém nad ktorými je vhodné sa občas zamyslieť. Bol to v podstate dvojročný rozhovor so sebou samou, ktorý sa transformoval a uzrel svoju podobu v textoch, ktoré dal na papier textár a producent Peter Dobrík, hovorí speváčka.

Novinka sa podľa slov speváčky Jany Kozákovej od predchádzajúcej tvorby kapely značne líši, ale určite v nej poslucháč nájde aj nejaké spojitosti s predošlou tvorbou. K nahrávaniu si Jana pozvala popredných slovenských jazzmanov aj vokalistky z banskobystrickej opery.

Niektoré vokalistky mi povedali, že majú pocit, akoby tie piesne mali na ne terapeutické účinky a to som vlastne aj chcela dosiahnuť, aby ste sa pri počúvaní cítili dobre. Ak sa mi to podarilo, budem rada. Texty sa dotýkajú tém ako emócie, vzťahy a prepojenie ľudí samotných a ľudí s prírodou. Sú to moje spevové linky, ktoré mi zneli v hlave a za pomoci kolegov sa nám ich podarilo dostať von a zaznamenať, pokračuje Kozáková.

Na platni sa nachádza desať autorských skladieb s nádychom bluesu, jazzu a soulu. Jedným z vrcholov albumu je podľa členov kapely skladba Krajina, kde ide i fúziu vážnej a jazzovej hudby s prvkami soulu, v ktorej speváčka spieva o vzťahu človeka a Krajiny.

Pre mňa je album Krajina môj najintímnejší a najkrajší album, aký som doposiaľ nahrala. Priala by som si, aby mal liečivé účinky a priniesol do našich životov viac lásky a pochopenia, ktoré sa nám akosi pomaly vytráca z našich životov pod tlakom doby a udalostí, ktoré sa dejú vo svete a u nás doma, uzatvára speváčka.