Osudová Karmen Kamila Peteraja

Karmen Pál-Baláž predstavuje novinku z pera Kamila Peteraja, pesničku Dám si šancu. Mám rada, keď skladby nie sú jednoznačne napísané, a tak si v nich každý nájde to svoje. Singel Dám si šancu má pre mňa obzvlášť dôležitú a krásnu myšlienku. V tejto piesni totiž prechádzam z bezfarebného, šedého sveta bez motivácie, síl i nálady do nového života plného nádeje a lásky, prezrádza na margo novej pesničky z pera Kamila Peteraja nadaná speváčka.

Jej hudobné kvality i muzikálnosť vyzdvihla legenda slovenskej umeleckej tvorby, pán Kamil Peteraj, sériou vzácnych slov: Slovenská popová scéna je malá, no akonáhle sa na nej objaví akýsi talent, väčšinou stojí za to. Jeden taký sa vynoril a upozornil ma naň Martin Kavulič. Reč je o Karmen Pál-Baláž. Ja som si vzápätí položil otázku – ako by sa asi potrápila s mojím textom?

Legendárny textár konkretizuje, že speváčka ho prekvapila po viacerých stránkach, no predovšetkým tým, že sa nejaví ako speváčka bežnej produkcie. Podľa jeho slov má táto jedinečná umelkyňa z južného Slovenska správne predpoklady dotiahnuť to ďaleko, nájsť si svoje publikum a vyšvihnúť sa medzi skutočné osobnosti.

Karmen dokáže dať piesni krásu, nehu i hĺbku. Spieva jej to nečakane kvalitne, hudobné publikum ju navyše vníma aj ako skvelú klávesistku, a tak možno speváčku Karmen Pál-Baláž bez preháňania označiť za všestrannú a zrelú muzikantku, myslí si Kamil Peteraj.

Poviem to úprimne. Keď som si prvý raz prečítala text, nedošlo mi v tom prvom okamihu, aké hlboké myšlienky obsahuje. O to väčšmi ma prekvapilo, koľko významov mi začalo dávať hlbšie zamyslenie sa nad slovami pána Peteraja. Aj keď nie je život stále prechádzka slnečnou záhradou, pričom neraz máme pocit, že je celý svet proti nám, predsa len si musíme dať šancu vidieť všetko to krásne okolo nás. Otvoriť dušu a srdce, aby sa mohli začať diať zázraky, vysvetľuje Karmen Pál_Balaž, že by práve touto skladbou chcela poslucháčov povzbudiť, motivovať a poslať im energiu kráčať, vpred, pretože si myslí, že každý z nás už prechádzal niečím podobným. Obdobím, keď presne takúto pomoc či podporu potreboval.

Mgr. Andrea Čurná