Para vyráža na cestu

Priateľstvo, vzťahy, súdržnosť, domov a rodina, to všetko sú základné ingrediencie novej skladby skupiny Para, ktorá je zároveň titulnou piesňou k celovečernému filmu Villa Lucia. Novinka sa volá Na ceste a kapela ju naživo predstaví aj na rovnomennom jarnom klubovom turné.

Dlhšiu dobu sa mi ozýval môj kamarát z detstva Michal Kollár (režisér filmu Villa Lucia, pozn. red.), ktorý mi povedal, že robí bratislavskú komédiu s prvkami nostalgie a veľmi by sa mu do nej hodila nejaká naša skladba. Tak som mu poslal pieseň Na ceste, na ktorej sme práve pracovali, a on sa do nej okamžite zamiloval, prezradil Matúš Vallo.

Villa Lucia je prienik žánrového filmu – zlodejskej komédie a generačnej výpovede. A to je práve to, čo ma ťahalo späť k Pare. Niektoré postavy vo filme sú voľne inšpirované mojimi spolužiakmi, kamarátmi a ich/našimi láskami. A k tejto forme spomienky na (bratislavskú) mladosť a prvé city neodmysliteľne patrí skupina Para, teší sa zo spolupráce režisér filmu Michal Kollár.

Na novej skladbe, podobne ako pri úspešnom songu To okolo nás, skupina opäť spolupracovala s Janou Kirschner a zakladajúcim členom skupiny Matejom Starkovom. O text sa postaral Matúš Vallo spoločne s Janou Kirschner.

Toto som ja, toto je môj vnútorný svet odrážajúci sa v textoch, ktoré napíšem. On sa nemení z roka na rok a niekedy sa nemení ani z albumu na album. Na hlavnej diaľnici našimi životmi sú totiž ľudia, ktorých mám veľmi rád. Sú tam dlhé roky a sú tam dodnes. Sú to rodina a priatelia. A ja som šťastný, že nech som kdekoľvek, sa ku nim môžem vždy vrátiť. A to je hlavná téma piesne Na ceste, prezradil basgitarista skupiny a spoluautor hudby a textu Matúš Vallo.

Ku mne sa táto pieseň veľmi hodí. Ja som totiž v kuse niekde na ceste a to nielen so skupinou Para, keď ideme na koncert či do štúdia, ale aj v rámci môjho zamestnania. Najmä v minulosti som chodieval na otočku až do Holandska pre sadenice kvetín, ktoré som následne rozvážal a aj stále rozvážam po Slovensku a Čechách. Na ceste trávim väčšinu svojho života, teší sa z novej piesne Lasky.

Videoklip k novinke sa nakrúcal v Bratislave. Jeho režisérom je Michal Kollár, ktorý do klipu okrem Laskyho obsadil aj jednu z postáv filmu Villa Lucia, obľúbeného českého herca Zdeňka Godlu.

Film Villa Lucia, ktorého titulnú pieseň zložila skupina Para, je komédia s prvkami kriminálky o trojici kamarátov, ktorých ešte aj po tridsiatke stále spája spomienka na spolužiačku zo strednej školy. Okrem spomínaného Zdeňka Godlu sa diváci môžu tešiť na herecké výkony Hany Vágnerovej, Michala Kubovčíka, Juraja Hrčku, Martina MeľaVlada Černého. Do slovenských kín vstúpi film 9. marca pod krídlami distribučnej spoločnosti Bontonfilm.

Novú pieseň kapela predstaví aj na jarnom klubovom turné, počas ktorého vystúpi v ôsmich slovenských a jednom českom meste. Koncertný repertoár bude tvoriť prierez hitov vrátane nových skladieb, ktoré Para nahráva na svoj pripravovaný album.

PARA: NA CESTE TOUR 2023
30.03.2023 – Brno / Fléda
31.03.2023 – Piešťany / Elektrárňa
01.04.2023 – Bytča / Ladovňa
06.04.2023 – Zvolen / DK ŽSR
07.04.2023 – Košice / Tabačka
08.04.2023 – Prešov / Stromoradie
15.04.2023 – Skalica / Orlovňa
21.04.2023 – Banská Bystrica / Urban Spot
22.04.2023 – Trenčín / Piano Club