Kráľovná popu má dnes 60, do dôchodku sa však vôbec nechystá

Zdroj foto: Madonna FB

Madonna Louise Veronica Ciccone sa narodila pred neuveriteľnými šesťdesiatimi rokmi. Elixír mladosti síce ani ona nepozná, no vďaka pravidelnému cvičeniu a prísnemu životnému štýlu by ste jej pokojne hádali o desať, či pätnásť rokov menej. A to má možno o dva, či dokonca o päť rokov viac.

Na scéne sa objavila už na konci 70-tych rokov minulého storočia, keď si uvedomila, že doma v Michigane veľa vody nenamúti a s (údajne) desiatimi dolármi vo vrecku sa vybrala do New Yorku. Začínala ako čašníčka, objavila sa v ľahko erotických filmoch, ktoré sa v deväťdesiatych rokoch (celkom iste náhodou) dostali na svetlo sveta.

V prvej polovici osemdesiatych rokov si ju vyhliadli producenti, ktorí z nej urobili popovú ikonu. Česká speváčka Jana Kratochvílová dodnes rada tvrdí, že keď odišla za komunizmu hosťovať na ktorýsi britský festival a komunisti ju následne nepustili späť do Československa, v Londýne ju oslovili producenti s celkom jasnou ponukou, ktorú však odmietla. Madonna ju neodmietla, zdôraznila Kratochvílová nedávno aj v rozhovore pre český týždenník Téma, čím naznačila, že osud hitov Holiday, Like A Virgin, či La Isla Bonita mohol byť v rukách celkom inej speváčky.

Práve tieto tri skladby najlepšie vykresľujú príbeh Madonny do roku 1989. Tam nastáva zlom, keď vydaním albumu Like A Prayer a rovnomenného singlu začína americká ikona svoje nové obdobie, ktoré z nej razom urobí kráľovnú popunajúspešnejšiu sólovú speváčku všetkých čias. V klipe k uvedenej piesni laškuje s Kristom a aby toho nebolo málo, ten má tmavú pokožku. Škandál bol na svete!

Madonna tým zároveň celému svetu oznámila svoj postoj (a bojkot) katolíckej cirkvi a na prvé miesto vo svojej kariére postavila SEX. Na následnom turné Blond Ambition Tour masturbuje počas koncertu pri piesni Like A Virgin (v Toronte ju za to sledovala polícia a hrozilo jej väzenie), následne vydáva knihu odvážnych fotografií nazvanú Sex a nasledujúci album má názov Erotica. Jeho predaj následne podporuje po celom svete koncertným turné Girlie Tour, ktoré bolo najodvážnejším počas celej jej kariéry a speváčka (snáď s humorom sebe vlastným) dodnes spomína na zástupy masturbujúcich mužov pod pódiom po celom svete.

Pár ďalších rokov Madonna seká (aspoň na oko) dobrotu. Jej nové piesne majú hlbší zmysel, nejde v nich už iba o zábavu, či o prvoplánový škandál, hoci ani tomu sa speváčka nebráni. Veľmi systematicky a nenápadne sa z ikony škandálu mení na divu tanečnej scény. Album Bedtime Stories je akousi výplňou doby, po ktorej bude nasledovať niečo veľké.

To veľké prichádza s albumom Ray Of Light, ktorý katapultuje speváčku do vytúžených vôd i kritikmi rešpektovanej umelkyne. Rovnomenný singel, či hit Frozen sú dodnes považované za míľniky súčasnej tanečnej produkcie a Madonna si za ne vyslúžila i najprestížnejšie hudobné ocenenie – cenu Grammy.

Nasledujúce roky síce už nie sú poznačené tak obrovským úspechom, no zosadiť Madonnu z trónu sa nepodarilo zatiaľ nikomu, hoci snahy (v prípade Kylie Minogue až príliš očividné) tu nesporne boli. Albumy Music, či American Life jej ani zďaleka nepriniesli očakávaný úspech. V roku 2005 sa mierne vyjasnilo vďaka hitu Hung Up, do ktorého Madonna veľmi prezieravo namixovala sampel hitu skupiny ABBA a vrátila sa s ním na najvyššie miesta  hitparád.

Albumy Hard Candy, či MDNA si našli svojich skalných fanúšikov, no príliš veľa vody nenamútili. Ten posledný – Rebel Heart – z roku 2015 je v Madonninej kariére dokonca ten komerčne najmenej úspešný.

Ani to však kráľovnú popu nevyhadzuje zo sedla. Každý svoj album prezentuje na veľkolepom turné, s ktorým zakaždým obíde celý svet a v danom roku je napokon vždy a znova najlepšie zarábajúcou umelkyňou na svete. Vidieť Madonnu na pódiu je neopísateľný zážitok. Dve hodiny ide ako mašina, tancuje, robí krkolomné kreácie a spieva, i keď v tomto prípade by sa asi dala zviesť veľká polemika o živom spievaní verzus playbacku, či prednahraných vokáloch.

A pódium je pre Madonnu doslova droga. Pred pár týždňami sama priznala, že jej koncertovanie už veľmi chýba, pričom veľkolepé Rebel Heart World Tour odohrala iba toť nedávno, na prelome rokov 2015 a 2016. Do dôchodku sa oddnes čerstvá šesťdesiatničkamatka šiestich detí (dve vlastné a štyri adoptované) v žiadnom prípade nechystá. Na sociálnych sieťach pravidelne publikuje fotografie zo svojich aktivít a pár dní pred svojim jubileom, ktoré by určite najradšej poslala do čerta, oznámila, že ešte do konca roka vydá nový, opäť tanečný album.

Mimochodom, kto vie, ako to s tou Madonninou dnešnou šesťdesiatkou naozaj je. Nie je totiž žiadnym tajomstvom, že údaj o jej narodení (rok 1958) nie je možno celkom správny a vraj si ho speváčka dala už ako známa umelkyňa zámerne prepísať. Zlé jazyky závistlivých kolegýň hovoria, že Madonna sa narodila v roku 1956, či dokonca v roku 1953. Nech je to akokoľvek, želáme veľa zdravia a veľa hitov!

Pavol Božík