Peter Nagy si na deväť Pianko koncertov berie 50 žiráf

Peter Nagy na bratislavskom koncerte Pianko Tour 2017 (Foto: René Miko / NK Factory)

Peter Nagy si pre fanúšikov pripravil Vianočné Pianko Tour. Legendárny spevák a skladateľ zahrá a zaspieva nestarnúce hity aj poetické balady v jedinečných intímnych aranžmánoch. Sprevádzať ho bude klavirista Pavol Bartovic a sláčikové kvarteto. Charizmatický hudobník zaspieva tentokrát vo vianočnom čase megahity Parfémy, Zákony hada, Poďme sa zachrániť alebo Kristínka iba spí, ale aj Vianoce, Vianoce. Naživo predstaví aj novú skladbu 50 žiráf z pripravovaného albumu Pianko.

Pianko koncerty nazývam tiché koncerty. Nielen decibelmi, ale aj tiché tou zvláštnou atmosférou porozumenia s divákmi. Moji fanúšikovia dozreli a vedia pravdu nášho veku. To je pre mňa najdôležitejšie. Aj ja snáď teraz viac cítim texty, ktoré som napísal pred 20. až 30. rokmi, teší sa na atmosféru koncertov Peter Nagy.

Peter Nagy odohrá na tohtoročnom turné Pianko jedenásť koncertov, z toho deväť na Slovensku. Navštívi mestá, ktoré minulý rok nestihol, v Bratislave odohrá hneď dva koncerty a veľký koncert zahrá v nádhernej historickej sále paláca Žofín v Prahe. Turné má tento rok prívlastok vianočné.

Začíname dátumovo oveľa neskôr ako pred rokom. Chcem aby sme sa priblížili viac k mierumilovnej atmosfére Vianoc. Preto nebude chýbať ani pieseň Vianoce, Vianoce. Program oživíme aj novinkami. Napríklad zahráme úplne novú pieseň 50 žiráf z pripravovaného albumu Pianko. Ako metaforu textu som použil starý príbeh z čias Československa, keď vtedajší mocní dali príkazom vystrieľať 50 žiráf zoológa Josefa Vágnera v Safari parku Dvůr Králové. Pre mňa je to veľmi silný príbeh, ktorý je dodnes nedoriešený. Pieseň nie je len o zlom vzťahu ľudstva k prírode, ale aj o tom ako sa ničíme navzájom v snahe odstrániť všetko čo nám stojí v ceste za tzv. civilizáciou. Vtedy to bola arogancia moci, dnes je to arogancia veľkých peňazí. Žijeme v slepej uličke a hľadáme návod ako vycúvať. Pieseň je jedna z nenásilných možností ako sa prebudiť, prezradil Peter Nagy.

Peter Nagy Vianočné Pianko Tour 2018:
22.11. Skalica, Dom kultúry
27.11. Šamorín, MsKS
28.11. Bratislava DK, Zrkadlový háj
29.11. Dubnica nad Váhom, Mestský Dom kultúry
02.12. Zvolen, Dom kultúry Podborová
03.12. Ružomberok, Dom kultúry Andreja Hlinku
04.12. Brezno, Dom kultúry
10.12. Prievidza, Art Point / kino Baník
11.12. Bratislava, Stredisko kultúry BNM