Peter Nagy v novej piesni spieva o troch osudových ženách svojich piesní

Legendárny Peter Nagy a jeho hity patria medzi poklady slovenskej populárnej hudby. A teraz k nim pribudnú ďalšie. Spevák, skladateľ, hudobník, textár a producent vydal nový album Pianko 2, ktorý obsahuje 13 prearanžovaných hitov s klavírom a sláčikovým kvartetom. Na novom CD je aj nová skladba Láska, Smrť a Sloboda, o troch osudových ženách, ktoré sa v textoch Petra Nagya striedajú od začiatku kariéry. Novinku zahrá aj na výročnom česko-slovenskom turné Peter Nagy 60 CZ/SK Tour, ktoré zahŕňa 11 zastávok od Košíc až po Prahu.

Album obsahuje 13 piesní, pričom trinástka je moje šťastné číslo. Väčšinou sa mi dobré veci stali práve trinásteho. Preto som dal novú pieseň na trinástku ako na minulom albume. Nahrali sme tým pádom už celý repertoár rovnomenného koncertného programu, s ktorým sme absolvovali dve turné v rokoch 2017 a 2018. Na albume je bonusový track aj pridané dve piesne, ktoré boli v koncertnom programe jedny z najžiadanejších – Udobrenia a Agáty, kde sa predviedol aj náš skvelý klavirista z Indiga Marek Mečiar, vysvetľuje Peter Nagy.

Na novom albume spolupracoval Peter Nagy s klaviristom Pavlom Bartovicom a prvým huslistom a šéfom kvarteta Milanom Adamcom. Ten dal dokopy skvelých muzikantov. Peter Nagy pol roka pracoval v štúdiu s profesionálmi ako Martin Socháň –  druhé husle, Júlia Bolebruchová – viola a Jan Pospíšil –  violoncello.

Pavol Bartovic je umelec a profesionál, klavirista so svojským rukopisom. Mám slabosť na to, ako aranžuje klavír a ako Milan Adamec aranžuje sláčiky. To je presne tá dobrá miera, tak aby sme hudobne neušli láske fanúšikov. To je veľmi ťažké odhadnúť. Je to jemná a trpezlivá umelecká práca. Keď niečo vzniká je to pre muzikantov naozaj náročné, lebo keď sa to už nahrá – je to vlastne navždy. Boli sme s režisérom Igorom Baarom veľmi často zavretí v štúdiu a prerábali, chváli spolupracovníkov Peter Nagy.

Napísal som hudbu aj text novej piesne Láska, Smrť a Sloboda, lebo to sú tri osudové ženy, ktoré sa striedajú v mojich textoch od začiatku, čo píšem piesne. Tak som si povedal, že by sa mohli raz stretnúť spolu. Ako v piesni spievam – v kaviarni za jedným stolom. Ono je vždy zaujímavé si domýšľať, o čom si ženy šepkajú. Keď dávam dokopy piesne, musím byť úplne sám, bez internetu a mobilu. Často idem napríklad do Rakúska, kde ma nikto nepozná, a môžem sa prechádzať po uliciach len tak. Vtedy sa viem koncentrovať a napísať niečo, za čím si stojím, prezradil Peter Nagy.

Novú skladbu Láska, Smrť a Sloboda zahrá Peter Nagy aj na veľkolepom česko-slovenskom turné, ktorým hitmaker oslávi 60-ročné jubileum a 35 rokov na hudobnej scéne.

V každom svojom koncertnom programe som mal tiché gitarové či klavírne pesničky, kedy sa publikum stíši a počúva. Mám rád tie momenty, vtedy cítim najviac to porozumenie medzi mnou a fanúšikmi. Na to sa teším aj na novom turné. Moja srdcovka je teraz pieseň 50 žiráf, nová pieseň z minulého albumu. A budeme hrať aj úplne novú Láska , Smrť a Sloboda, približuje niečo z koncepcie koncertov Peter Nagy, ktorý na nich so skupinou Indigo zahrá tie najväčšie hity Profesor Indigo, Láska je tu s nami, Marcel z malého mesta, S nohami na stole, Sme svoji, Korálky od Natálky či So mnou nikdy nezostarneš, ktoré doslova zľudoveli a spievajú si ich fanúšikovia niekoľkých generácií.

PETER NAGY 60 CZ/SK TOUR:
Slovensko
02.10. Nitra
09.10. Košice
10.10. Žilina
15.10. Bratislava
Česká republika
16.10. Otrokovice
22.10. České Budějovice
23.10. Teplice
24.10. Olomouc
28.10. Ostrava
29.10. Brno
31.10. Praha