Petr Janda ešte drží pohromade

Zdroj foto i textu: Supraphon

Začiatkom mája oslávi guru českého bigbeatu Petr Janda 75. narodeniny. Ideálna príležitosť pripomenúť si jeho sólové projekty, ktoré vznikali mimo skupiny Olympic. Májové polookruhlé narodeniny sú pravým dôvodom po prvýkrát zhrnúť Jandovu neolympickú tvorbu.

Kompilácia prináša to najlepšie z obdobia po roku 1985, kedy sa hitovo osamostatnil v duete s Petrou Janů. Od tej doby naozaj jede dál, či už to boli dva sólové albumy z rokov 1998 a 2008, mimoriadny projekt Kulhaví poutníci, inštrumentálne spolupráce s inými skvelými gitaristami Lubošom Andrštom a Lubomírom Brabcom, duety s dcérou Martou, opäť s Petrou Janů či rockovým kolegom Alešom Brichtom, alebo v zaujímavom triu s Brichtom a countrymanom Jakubom Smolíkom.

Výberovka ponúka taktiež doposiaľ nevydané nahrávky z archívu Petra Jandu, napríklad jeho verziu titulnej skladby pre muzikál Ať žije rokenrol!, alebo časť minuloročného koncertného vystúpenia v bostonskej Berklee School of Music, kde zaznela taktiež kultová Želva.

Autor výberu Oldřich Zámostný zostavil výborne počúvateľných dvadsaťjeden skladieb, dokumentujúcich Jandovu kompozičnú, inštrumentálnu a spevácku jedinečnosť. Jeho vlajkovou loďou je Olympic, ale taktiež jeho sólové piesne rozhodne stoja za to. O tom všetkom sa presvedčíte v spomienkovom booklete, doplnenom špeciálnymi fotografiami a vypočutím si tohto výberu. Ten totižto jasne dokazuje, že Petr Janda – od mlada nazývaný Django – drží pohromade vskutku pevne.

Najlepšie sólové nahrávky Petra Jandy z rokov 1985 – 2016 vyšli na kompilácii Petr Janda/ Ješte držím pohromadě/ Best Of 21. apríla 2017 vo vydavateľstve Supraphon.