Petr Kotvald je dôkazom, že vek je iba číslo, ale skúsenosti sú na nezaplatenie

Je to neuveriteľné, ale človek, ktorý má na konte najpredávanejší singel v histórii Československa, oslavuje šesťdesiatku. V čase, keď sa zrodili Holky z naší školky som tak akosi začal vnímať muziku a je celkom pochopiteľné, že ak sa hudba stala mojim celoživotným spoločníkom, Petr Kotvald bol jedným zo sprievodcov, ktorí ma na tejto ceste sprevádzali.

Mal som to šťastie, viesť s ním dvakrát veľmi intenzívny, otvorený a hodnotný rozhovor a keby sa to dnes udialo opäť, moja prvá otázka by asi bola: Prečo? Myslím, že práve tento spevák by veľmi rýchlo pochopil, že smerujem k tomu, prečo po prvý raz vo svojej dlhej hudobnej kariére pripravil nový album, na ktorom sa nepodieľal Jindřich Parma, ktorý spolu s Pavlom Cmíralom tvoril zásadný tandem Petrovej kariéry a spoločne majú na konte nespočetné množstvo hitov, ktoré sú v histórii československého a českého popu zapísané poriadne hrubým písmom.

Petr Kotvald totiž oslavuje novým štúdiovým albumom (pre úplnosť ale dopĺňam, že začiatkom júla, keď mal spevák narodeniny, zrekapituloval Supraphon vo forme digitálnej kompilácie všetky jeho úspešné single, ktoré pod hlavičkou vydavateľstva vyšli od začiatku spevákovej sólovej kariéry, do roku 1990). Že sa niečo chystá naznačil už vlastne minulý rok, keď sa objavila pesnička Hráč. Jedna z tých vecí, ktoré ho absolútne vystihujú, dokonalá balada so silným textom a dokonale presvedčivým podaním. Na novom albume LX sa však táto pieseň neobjavuje, čo v prvom momente prekvapí, ale stačí jediné vypočutie albumu a dá sa to pochopiť.

Je tady první den, kdy nelžem si, sú prvé slová, ktoré zaznejú po vložení nového albumu Petra Kotvalda do prehrávača. Aj keď v kontexte piesne samotnej sú o niečom inom, myslím si, že nič nevystihuje album LX lepšie, ako práve tieto úvodné slová. Dovolím si totiž tvrdiť, že Petr Kotvald v šesťdesiatke nahral album, o akom vždy sníval.

Pri nahrávkach oslávenca mal poslucháč vždy tri istoty. Vedel, že sa na albume dočká silných balád, nadčasových tanečných skladieb a jednej čerešne na torte. Objavila sa v podstate na každom jeho sólovom albume, od čias Přísně soukromé sci-fi, až po súčasnosť (doslova). Jedna coververzia z repertoáru interpreta, ktorých Kotvald miloval a miluje. Vždy išlo o nejakú soulovú, či šansónovú skladbu s českým textom. Každá jedna z tých piesní pretŕčala cez zvyšný materiál a predsa vždy do neho nádherne zapadla. Pri počúvaní každej z tých piesní som mal pocit, že práve to je skutočný Petr Kotvald, aj keď, samozrejme, ako všetci ostatní, som ho vnímal v prevažnej miere ako popového speváka.

Na novom albume LX Petr Kotvald stavil práve na túto pokojnejšiu vlnu, prostredníctvom ktorej surfuje hneď niekoľkými hudobnými žánrami, pričom ani náhodou neignoruje pop ako taký (aj keď pokojne mohol), ktorým je tak povestný, ale v tomto prípade je práve ten tou povestnou čerešňou na torte. Takže tu nie je priestor ani na najmenšiu nádej stretnúť sa v Mumulande s Marilyn, avšak je tu istota umeleckého zážitku.

Petr Kotvald znie na novom albume neuveriteľne komorne a čím je pieseň komornejšia, tým viac pri jej počúvaní mrazí. Kotvaldovou devízou je totiž to, že vie o čom spieva a svoje piesne dokáže interpretovať so stopercentne presvedčivou dávkou pocitov, vďaka čomu sa mu dá uveriť absolútne všetko. Potom sa naozaj nemožno čudovať tomu, že pri počúvaní tak silných piesní, ako Něžná, či Milenci, jednoducho behá mráz po tele.

Petr Kotvald má šesťdesiat rokov. Nikdy by ste mu ich nehádali. Na pohľad. Pri počúvaní jeho nového albumu však mám prvý raz pocit, že by som mu to číslo i uveril. Z jediného dôvodu. LX je totiž album skúseného interpreta a nahrávka, akú si môže dovoliť iba niekto, kto má absolútne jasno v tom, čo robí, čo chce povedať, ako to chce podať, jednoducho, má odžité.

LX je nahrávka s tuctom nových piesní, z ktorej možno rádiá budú ťažko vyberať tú pravú, ktorú by hrali, ale na druhej strane (a to je pre poslucháča oveľa dôležitejšie) je to nahrávka, ktorá neomrzí po druhom vypočutí. Vďaka vydavateľstvu Supraphon i vďaka ústretovosti samotného speváka som mal album k dispozícii exkluzívne dva a pol týždňa pred oficiálnym vydaním, vďaka čomu je toto zrejme absolútne prvá recenzia spevákovej novinky. A celý ten čas som ho počúval niekoľkokrát denne. S radosťou, pretože v tomto prípade je to ako s tou povestnou Forrestovou bonbonierou – nikdy nevieš, čo si vytiahneš. V prípade LX zo začiatku netušíš, čo príde, ale zakaždým je to famózne chutné prekvapenie. A mimochodom, to najzásadnejšie z mimoriadne plodnej hudobnej kariéry Petra Kotvalda zaznie už 28. septembra v pražskom Kongresovom centre, kde bude spevák oslavovať. Nie svoje narodeniny, ale svoje piesne. A to teda bude parádna párty.

Pavol Božík
80%

ZOZNAM SKLADIEB (PETR KOTVALD: LX / CD):
Náplava
Stejná i jiná
Něžná
Dvanáctá
Jde za svou láskou
Milenci
Brejle
Svátost lásky
Prachy máme v botě
Jsi ve všech písních

Vydavateľstvo: Supraphon
Rok vydania: 2019 (20. september 2019)
Celkový čas: 41 minút
Počet piesní: 12