Pevninu detstva nehľadajte na starých mapách

Vychádza ďalšia vinylová reedícia Deža Ursinyho z dielne združenia Provisorium. Po debutovom sólovom albume Provisorium spievanom v angličtine nadväzuje Dežo Ursiny spoluprácu s básnikom Ivanom Štrpkom, ktorý sa stáva jeho stálym textárom a kamarátom. V roku 1978 vychádza ich prvý spoločný album Pevnina detstva, ktorý až na malú výnimku Ivan Štrpka otextuje celý (v úvodnej skladbe Vtáci zaznie aj krátky text Ursinyho ďalšieho kamaráta a spolužiaka z vysokej školy Dušana Mitanu). Interpret prechádza takmer výlučne na tvorbu v slovenskom jazyku.

Album vznikol za štyri dni, veľmi nenápadne a s nulovou pozornosťou médií v septembri 1977, ale Ursiny sa slovenčinou a novými hudobnými prostriedkami posúva do ďalšej hudobnej dimenzie. Veľmi vyzretý a stále prežívajúci odkaz zo šesťdesiatych rokov je posunutý ešte ďalej v zmysle progresívnej inštrumentácie a aranžmánov, držiac krok so svetovými kapelami art- rocku sedemdesiatych rokov.

Napriek tomu že nepatrí medzi Ursinyho najpopulárnejšie albumy, je akousi raritou medzi fanúšikmi tejto doby. Je to album pre fajnšmekrov, náročný na pozornosť, ale odmeňujúci sa so stálou intenzitou.

Album má absolútne živelnú rytmiku, znejúcu vo všetkých polohách, a až šamanské perkusie, za čím stojí bubeník Cyril Zelenák a kongeniálny basák Anton Jaro. Jaro Filip hrá na všetkých možných klávesových nástrojoch od klavíra cez syntetizátory, čembalo až po rhodes. Výnimočne na albume nezaznie žiadna gitara, čo sa už pri inom Ursinyho albume nestalo, a tiež sa už nikdy nestalo, že by Ursinyho album doprevádzalo sláčikové kvarteto. Kvarteto Milana Tedlu dodáva tomuto albumu ešte väčšiu vážnosť, ktorá mu prináleží. To všetko korunuje pestro navrstvený Ursinyho spev. Pevina sa vynára.

Album vyšiel začiatkom októbra vo vydavateľstve Provisorium a v spolupráci Deadred Records, Starcastic RecordsVinyl Lab na vinylovej LP platni a dostupný je na oficiálnej webovej stránke hudobníka. Pôvodný dizajn obalu, ktorého autor je Jozef Pernecký, jemne graficky upravil jeho syn Samuel Pernecký.

ZOZNAM SKLADIEB:
STRANA A:

Vtáci
Ostrov
STRANA B:
Privretými očami
Nové dieťa
Jedného dňa