P!nk je kráľovná… a hotovo!

Keď v roku 2004 prvý (a zatiaľ posledný) raz vystupovala na Slovensku, bola začínajúcou hviezdou, ktorá do poldruha hodinového programu dokázala zaradiť zopár hitov, ktoré sa v tom čase objavovali v hitparádach. V dobe rýchlo prichádzajúcich a odchádzajúcich hviezdičiek iba málokto predpokladal, že o pätnásť rokov neskôr bude siahať na trón kráľovnej popu.

Iba zriedkavo sa stáva, že by interpret vydal album, vyrazil s ním na svetové turné a počas obchádzania sveta by vydal ďalšiu štúdiovú nahrávku. P!nk je aktuálne na ceste okolo sveta s Beautiful Trauma World Tour, ktorým podporuje rovnomennú nahrávku z jesene 2017. Na jar tohto roku však stihla vydať ďalší štúdiový album Hurts 2B Human, z ktorého pár piesní zaradila do aktuálnej koncertnej šou a zabila tak vlastne dve muchy jednou ranou. Jej koncert v nórskom Oslo bol nádhernou ukážkou toho, ako sa to dá prirodzene skĺbiť.

Beautiful Trauma World Tour
(recenzia koncertu)

Priznám sa hneď na úvod, že som očakával všeličo. O koncertoch P!nk som veľa čítal, videl som veľa oficiálne vydaných záznamov a nespočetné množstvo videí na video kanáloch. Že popri množstve iných videných koncertoch, teda zvyknutý na čokoľvek, budem napokon odchádzať s otvorenými ústami, to ma ale nenapadlo. P!nk v Oslo dokázala, že z pohľadu komplexného uspokojenia diváka, ktorý za lístok na jej koncert zaplatí nemalé peniaze, je momentálne bez jedinej pochybnosti kráľovnou hudobného biznisu.

Najväčšou devízou jej aktuálneho koncertného programu je fakt, že do neho silou mocou netlačí piesne z posledných dvoch platní, ktoré by podľa očakávaní mala na koncertoch promovať. Z Beautiful Trauma i z Hurts 2B Human zaznejú singlové hity známe z rádií. Z aktuálneho albumu som zachytil tuším iba tri skladby, medzi ktorými žiarila skladba Hustle, pod ktorou je autorsky podpísaný Dan Reynolds z kapely Imagine Dragons. Z Beautiful Trauma zaznelo piesní trochu viac. V oboch prípadoch však speváčka stavila na najznámejšie skladby, aby sa bavila nielen ona, ale hlavne divák.

Zvyšok koncertu P!nk vyskladala z najväčších hitov svojej kariéry a že ich teda bolo. Priznám sa, že som ešte nezažil koncert, kde by interpret pálil dve hodiny jeden hit za druhým. Keď som sa prvý raz zo zvedavosti pozrel na hodinky, bolo preč 75 minút a mal som pocit, že som v sále pol hodiny. Dokonale vyskladaná šou, ktorú P!nk odpálila na najvyšších obrátkach a počas dvoch hodín neubrala na plyne ani na moment. Ešte aj akustická časť v zhruba tretej štvrtine koncertu (tieto upokojujúce vsuvky mimochodom na koncertoch mimoriadne neznášam) pôsobila prirodzene.

P!nk totiž išla ako raketa. Jeden veľký hit striedal druhý a tak sa nemožno čudovať, že ku koncu koncertu už celá Telenor Arena v Oslo, vrátane tribún s miestami na sedenie, stála na nohách. Perfektné nielen vďaka zostave piesní, či vizuálnej podobe scény, ale tiež kvôli krkolomným akrobatickým kúskom, ktorými je P!nk povestná. Keď pri záverečnej skladbe lietala zavesená na lanách ponad hlavy divákov po celej hale, výkriky nadšenia nebrali konca. Veľkolepé!

A spev? P!nk vie strhnúť davy a spev nerieši a neriešia ho ani diváci. Obrovskú dávku uznania si zaslúži za to, že napriek ohromnému telocviku, ktorý počas šou predvádza, ide celú show naživo. Fakt, že jej občas ujde hlas, alebo že necháva často za seba spievať vokalistky, je v tomto prípade absolútne v poriadku. Mohla by sa k tomu kľudne postaviť ako Madonna, či Kylie. Dať veľkolepú šou a iba otvárať ústa. To by však nebola tak uveriteľná. Pretože P!nk sa v Oslo postavila pred vypredanú najväčšiu nórsku halu, aby prostredníctvom svojich piesní dala fanúšikom jasne najavo, čo si myslí o živote, o svete a tí by jej to ťažko uverili, keby vyzerala efektívne, no práca by bola iba polovičná. P!nk ide naplno a fanúšikovia jej to stopercentne veria.

100%

Hurts 2B Human
(recenzia albumu)

Keď P!nk v roku 2017 vydala album Beautiful Trauma, zosypala sa na ňu vlna kritiky, že vykráda samú seba a iba recykluje to najlepšie zo svojho predchádzajúceho a podľa mňa jej najlepšieho albumu vôbec, nahrávky The Truth About Love z roku 2012. Po päťročnej prestávke to neboli najlepšie hodnotenia, ale speváčka sa z nich dokázala hravo vylízať a trojmiliónovým predajom albumu hravo zalepila ústa všetkým, ktorí reptali.

Ešte väčšie prekvapenie speváčka spôsobila na jar tohto roka, keď vydala ďalší štúdiový album, novinka Hurts 2B Human. A reptať by sa dalo skôr v tomto prípade. Dovolím si totiž tvrdiť, že nahrávka Hurts 2B Human vznikla hlavne z pretlaku materiálu, ktorý bol hotový na album Beautiful Trauma a bol natoľko použiteľný, že bola škoda to nevyužiť.

Nahrávka Hurts 2B Human je deviatym štúdiovým albumom P!nk, na CD i na vinylovej platni prináša 13 skladieb, ktorých najväčšou devízou sú texty. Týmto albumom sa totiž z komerčnej rebelantky stáva serióznejšia žena, ktorá má jasný vlastný názor a nebojí sa ho prezentovať. S tým názorom to u P!nk platilo vždy, zmena nastáva skôr v tej fáze prechodu z rebelanstva k serióznosti. O čo pesničky na albume viac apelujú na poslucháčov, o to pokojnejšie vyznieva nahrávka ako celok. V konečnom dôsledku je to najserióznejšia nahrávka P!nk, čo môže na prvé počutie vyznievať zmätočne, ale zároveň to môže naznačovať cestu, ktorou P!nk pôjde v budúcnosti.

Z trinástich piesní sa vonku dostalo už niekoľko singlov, jednoznačne najviac im dominuje Hustle, pieseň, ktorá album otvára a ktorej autorom je Dan ReynoldsImagine Dragons. Je to zároveň jedna z mála piesní z albumu, ktorá sa objavuje aj v setliste aktuálneho turné speváčky. Mimochodom album Hurts 2B Human je dosť postavený na spoluprácach, v duetách sa na platni predstavujú Khalid, Wrabel, Cash CashChris Stapleton.

Keďže všetky radové albumy P!nk sa v poslednom období objavili na trhu už aj ako vinylové platne, môžu si pochopiteľne fanúšikovia speváčky doplniť aj jej aktuálnu novinku v tejto forme. Dve vinylové platne sú vložené v jednom obale, pribalený je i booklet s informáciami o skladbách a po rozložení jeho druhá strana poslúži ako plagát. A nechýba ani kód na stiahnutie si digitálnej verzie albumu, samozrejme zadarmo. Technicky dokonalý hudobný zážitok.

80%

Pavol Božík

BEAUTIFUL TRAUMA WORLD TOUR (SETLIST: OSLO 05.08.2019):
Get The Party Startet
Beasutiful Trauma
Just Like A Pill
Who Knew
Fanhouse / Just A Girl
Hustle
Secrets
Try
Just Give A Reason
River
Just Like Fire
What About Us
For Now
90 Days
Time After Time
Walk Me Home
I Am Here
Fuckin´ Perfect
Raise Your Glass
Blow Me (One Last Kiss)
Can We Pretend
So What

ZOZNAM SKLADIEB (P!NK – HURTS 2B HUMAN / LP):
Hustle
(Hey Why) Miss You Sometime
Walk Me Home
My Attic
90 Days (feat. Wrabel)
Hurts 2B Human (feat. Khalid)
Can We Pretend (feat. Cash Cash)
Happy
Courage
We Could Have It All
Love My Anyway (feat. Chris Stapleton)
Circle Game
The Last Song Of Your Life

Vydavateľstvo: Sony Music
Rok vydania: 2019 (26. apríl 2019)
Celkový čas: 47:07
Počet piesní: 13