Pocta Dorianovi

Slovenský organista Michal Mesjar drží krok s dobou a prezentuje najväčší hudobný nástroj pravidelným vydávaním hudby aj v zahraničí. Interpretáciou organovej hudby Michaela Schütza v sprievode bicích nástrojov mladej bubeníčky Nikolety Šurinovej vzdávajú poctu pôsobeniu výnimočnému kulturistovi Dorianovi Yates, šesťnásobnému víťazovi Mr. Olympia, ktorý navždy ostane legendou kulturistiky.

Vizuálne stvárnenie Tribute to Mr. Dorian Yates by Michal Mesjar & Nikoleta Šurinová vzniklo ako súčasť uznania jednému z najlepších kulturistov všetkých čias. Michal Mesjar hľadal dvadsaťštyri rokov spôsob, ako prepojiť dve jeho najväčšie vášne – organ a kulturistiku, nakoľko Dorianove myšlienky ovplyvnili aj jeho vnímanie hudby. V roku 2022, v čase nahrávania hudby, mal Dorian okrúhle 60. narodeniny a ja som si povedal, že toto je ten správny moment, ozrejmuje Michal Mesjar.

Videoklip sa stáva unikátnym aj tým, že príbehové organové videoklipy neexistujú. Michal Mesjar prichádza s nahratím obrazu hry a spojenia príbehu hraného hercami ako prvý, pritom ide už o druhý jeho videoklip. Bolo veľmi náročné zrealizovať klip, keďže mnohé školy, kostoly a hlavne ľudia neboli ochotní pristúpiť k spolupráci. Napočítal som pätnásť priestorov, ktoré mi odmietli poskytnúť priestor na realizáciu, smutne konštatuje Michal Mesjar.

Interpretovanú skladbu našiel Michal Mesjar cez Youtube v Berlíne, ide o pop-organovú skladbu Michaela Schütza, do ktorej bubeníčka Nikoleta Šurinová improvizuje beat. Nikoletka prišla s vlastnou predstavou improvizácie a mne sa jej pohľad páčil, lebo poslucháča postupne vtiahne do deja hudby. Osobne si myslím, že ide o budúcnosť organovej hudby, nakoľko téma skladby využíva Pachelbelovu tému Canonu, pridanie aparatúry dodáva šmrnc. A úplne iný náboj, ozrejmuje Michal Mesjar.

Skladba bude súčasťou CD, ktoré na jar vyjde v Berlíne, v spoločnosti primTON. Nikoleta Šurinová sa vydaním CD stane jedinou 15-ročnou muzikantkou zo Slovenska v celosvetovej distribúcií. Skladbu nahrávala spoločnosť Grapevine z Bergu.

Michal Neffe