Poláková k nám dovezie nový album

Dve ceny českej Akadémie populárnej hudby Anděl 2015 (v kategórii Objav a Pieseň roka), jeden z najúspešnejších českých klipov, ku skladbe Nafrněná, Zlatá i Platinová platňa Supraphonu – to je iba stručný výpočet úspechov eponymného debutu Barbory Polákovej, ktorý pred necelými troma rokmi rozčeril vody českej pop music. O to väčšie očakávania sa viažu k novinke ZE.MĚ, ktorá vyjde už tento piatok vo vydavateľstve Supraphon. Po klipe Po válce, nominovanom na cenu Anděl 2017 (ceny sa odovzdávajú už zajtra),  ju aktuálne predznamenáva druhý singel Vono, ku ktorému vznikol videoklip v pražskom metre. Iba deň po vydaní nového albumu sa Barbora Poláková predstaví na svojom prvom slovenskom koncerte. V sobotu 24. marca vystúpi v bratislavskom Atelieri Babylon, v rámci aktuálneho turné, ktoré odštartovalo minulý piatok a nedávno sme ho s Barborou rozoberali i v exkluzívnom rozhovore pre Kukni na to!

Chceli sme v noci roztancovať metro, a na to sme potrebovali veľa ľudí a tanečníkov. Nakoniec sa ich zišla skutočne skvelá, viac ako sedemdesiatčlenná skupina, ktorá nás v tom zimnom metre – vonku práve bolo asi -10°C – naozaj veľmi podržala. Od niekoľkonásobného majstra sveta v stepe Tomáše Slavíčka, cez popredných českých voguerov, ako je Michal ‚Ninja‘ Černý, našich najlepších capoeristov, ktorých vedie Marcus Tartaruga Maciel, street dancerov, až po kamarátov a kamarátov ich kamarátov, ktorí boli ochotní s nami celú noc v metre vydržať, poodhaľuje Poláková koncept vzniku klipu, ktorý rovnako ako vianočno-novoročný remake A po válce Vánoce režíroval Jiří Zeman.

Okrem už zverejnených dvoch singlov prináša ZE.MĚ ďalších desať nových piesní, ktoré vznikli rovnako ako debut v spolupráci s renomovaným producentom Janom P. Muchowom. Práve Muchow spoločne s Polákovou a jej kapelníkom a klávesistom Davidom Hlaváčom majú zásadný podiel na finálnej podobe albumu, ktorý patrí medzi najočakávanejšie tituly tohtoročnej jari.

Samotná speváčka a herečka novinku charakterizuje v porovnaní so svojím debutom ako sústredenejšiu, ucelenejšiu a zacentrovanejšiu: Tvorivý proces bol vďaka tomu predovšetkým o prirodzenom raste jednotlivých skladieb. Nič nikam násilím netlačíme. Ako prvý bol vždy text. A ten si sám musel povedať, kade chce ísť. V tom si, myslím, všetci traja rozumieme. Honza dostal od Davida už celkom prepracované demá. Ale jeho zásahy to napriek tomu zase posunuli ďalej a inak, než by nám dvom s Davidom napadlo, približuje dvojnásobná držiteľka ceny Anděl priebeh prác na albume, ktorého základy vznikli v priebehu niekoľkých intenzívnych sústredení v úzkej spolupráci s Hlaváčom, ktorý má tento raz nemalý podiel aj na textoch.

Pracovať vo dvojici je väčšia zábava a je to kreatívnejšia práca. Tým, že sme sa rozprávali a uchopovali naše myšlienky nahlas, prehlbovali sa aj témy, o ktorých som chcela písať. A doviedlo nás to zas niekam inam, než keby som to splietala niekde sama, dodáva Poláková, ktorá tento raz naspievala všetkých dvanásť piesní sama, iba s drobnou výpomocou detského zboru (ten môžete okrem iného počuť i v singli Vono).

Novinkou je tiež využitie sláčikového orchestra, ktorý v jednotlivých skladbách prispieva k pôsobivej farebnosti a hĺbke. Napokon, dômyselné a pestré aranžmány sú spoločne s väčšou žánrovou otvorenosťou jedným z výrazných poznávacích znakov nových piesní.

Tým ďalším je bezpochyby svojbytná poetika, ktorá sa vymyká všetkým kategóriám a na českej hudobnej scéne by len veľmi ťažko hľadala konkurenciu. Nečakané spojenia, hravosť, ale i ľahkosť a civilná samozrejmosť, s akou Barbora Poláková glosuje svoj vlastný svet i dianie okolo nás, sú natoľko originálne a nákazlivé, že mnohé z nich majú potenciál zľudovieť podobne ako hláška z Nafrněné: Když se to prsim tě říká, se to prsim tě ví.

Originalita nechýba ani albumovému vizuálu. Na pôsobivom obale, ktorého základom je obraz amerického kresliara a ilustrátora Charlesa Chaissona, ktorý následne do konečnej podoby spracoval renomovaný grafik Pavel Fuksa, pozornejší fanúšikovia nájdu množstvo odkazov na jednotlivé piesne novinky. Nový merchandise ponúkne zaujímavé kresby Lucie Tomiškovej na doplnkoch a oblečení podľa dizajnu Vojtu Novotného a Terezy Kytkovej.

Urobili pre mňa toľko návrhov a variant, že som si nemohla vôbec vybrať a točila sa mi hlava z tej záplavy skvelých nápadov. Nakoniec sme sa vydali jedným smerom a moc sa teším, až to všetko dorazí z dielne, dodáva Poláková k novým darčekom, ktoré sa kompletne, vrátane utkanej látky vyrábal v Čechách, a k dispozícii bude buď na jednotlivých koncertoch turné alebo prostredníctvom Barborinho e-shopu.