Posledný Smile Ivana Krála

Ivan Kral (Autor foto: Toko Shiiki / Zdroj foto a info: Warner Music Czech Republic)

Ivan Kral, hudobník svetového renomé, dokončil krátko pred svojou smrťou štúdiový album Smile, ktorý vychádza v týchto dňoch. Album s nezameniteľným spevákovým rukopisom predstavuje dôstojnú bodku za bohatým tvorivým životom hudobníka telom a dušou. Piesne o láske, partnerstve a ďalších medziľudských vzťahoch nahral Ivan Kral kompletne sám, album si sám aj produkoval. Hudba je autorská, texty napísala jeho žena Cindy Hudson.

Skladateľ, hudobník, spevák a producent Ivan Kral sa zapísal do histórie svetového rocku predovšetkým vďaka spolupráce s Patti Smith, Iggy Popom a Johnom Cale. Jeho skladby hrali napríklad David Bowie a U2. Od roku 1966 žil v USA. V deväťdesiatych rokoch sa začal vracať do Čiech, kde spolupracoval aj so skupinami Lucie, Mňága a Žďorp, Alice, s Lenkou Dusilovou a Jiřím Suchým. Za svoj album Nostalgia získal cenu Akadémie populárnej hudby a ďalšie si odniesol ako producent v rokoch 1995 a 1998. Za hudbu k filmu Kabriolet bol v roku 2001 nominovaný na Českého leva. Je autorom mnohých hitov vrátane skladby Sen (Lucie).

Na Ivana Krala si po jeho smrti spomínal celý hudobný svet. Iggy Pop na svojom FB odkazuje na Ivanov veľký talent, veľkodušnosť a prejavuje Kralovi nesmiernu úctu: Drahý Ivan, odpočívaj v pokoji, bratu. Bol si úžasným gitaristom, autorom, pekným chlapcom, skutočným rockovým veriacim a veľkou hodnotou pre mňa i pre Česko. Boh ti žehnaj.