Pôvodom domáce, zvukovo svetové

Poznávacím znakom skupiny Dennyiah je charizmatická speváčka s podmanivým hlasom Denisa Denny Gajarská a večne usmiaty hudobník v elegantných okuliaroch Ľuboš Šoltés. V roku 2020 vydali svoj debutový album Human Aspect s úspešným singlom Kingdom. Následné udalosti však zmarili všetky plány. Ku koncu pandémie sa kapela chcela pohnúť ďalej a tak sa presťahovala na Island, kde sa začala písať úplne nová a miestami až neuveriteľná etapa Dennyiah.

Prvé tri mesiace žili ĽubošDenny na Islande spoločne v ich Magic Buse, kde začali vznikať aj prvé nápady nových piesní. Potom sa však Ľuboš musel náhle vrátiť na Slovensko a Denny zostala na ostrove sama.

Aj napriek veľkej snahe vydať druhý album omnoho skôr, sa nám to nepodarilo. Jednoducho, nám počas pandémie došla energia. Doľahlo na mňa absolútne vyčerpanie a dovtedy pre mňa neznáma aj celková nechuť k hudbe. Keď som počas skúšky začala pociťovať úzkosti a hnev, povedala som si, že je najvyšší čas niečo radikálne zmeniť, a tak som sa rozhodla presťahovať na Island. Bolo pre mňa extrémne dôležité získať odstup a znovu nadobudnúť radosť v tom, čo ma celý život lieči a drží pri živote – radosť k hudbe. Rok a pol stráveného na Islande mi umožnilo spoznať veľa nových ľudí. Ich príbehy ma inšpirovali a v kombinácii s islandskou prírodou ma doslova začali uzdravovať. Ukázali mi, že musím naďalej nasledovať svoje srdce a tak sme začali s Ľubkom opäť skladať nové piesne, priblížila neľahké obdobie Denisa Denny Gajarská.

Pilotným singlom nového EP je skladba Gold Within. Jej základ zložila Denny už vo svojich pätnástich rokoch. Pieseň mala pôvodne punkový nádych, aj preto ju Denny dlhšie odkladala nabok.

V jednom Islandskom dome, ktorému miestni hovoria Spaghetti Church, sme s Nickom Hardom neodolali a kým Denny varila špagety, my sme urobili prvý nástrel Gold Within, vtedy mala ešte pracovný názov Sauce. Následne sme jej pieseň pustili do slúchadiel. Denny si ju vypočula a všetkým nám bolo v tom momente jasné, že skladbu dotiahneme dokonca a nahráme ju na album, opísal prácu na singli Ľuboš Šoltés.

Gold Within je o malej vnútornej rebélii. O tom, ako si človek v istom bode života začne uvedomovať, kým je a práve to, aký je, môže byť pre spoločnosť neprijateľné. A keďže ja som nikdy nikam nezapadala, tak som sama sebe zložila pieseň o tom, že podliehať nátlaku okolia sa nevypláca. Nič to do života neprináša, iba povrchné kamarátstva a instantné momenty, o ktoré nestojím. Trvalo mi však veľmi dlhý čas takto aj skutočne začať žiť a nepodliehať všetkým tlakom a očakávaniam. Gold Within mi to vždy pripomína, prezradila Denny.