Prvá láska skončí a v nás ďalej trvá

Legendárny album Vaša Patejdla Dvaja je soundtrackom rovnako legendárneho filmu Fontána pre Zuzanu. Album obsahuje hudbu a piesne z tohto filmu, ktorý bol v polovici 80. rokov minulého storočia mimoriadne úspešný, a to aj vďaka skvelej Patejdlovej hudbe, ktorú v jej pesničkovej časti otextoval rovnako skvelý Boris Filan. Hity ako Prvá láska, Nemožná, Dvaja, či Mopedová (Poďme spolu lietať) a najmä Ak nie si moja spievajú popri Vašovi Patejdlovi aj Jožo Ráž, Robo Grigorov, Oľga Záblacká, Silvia Slivová a ďalší. Je to jeden z najvýznamnejších albumov slovenskej modernej populárnej hudby a preto je právom zaradený do súčasnej vinylovej edície Opusu.

Juraj Čurný pri príležitosti nového vydania napísal sleevenote, v ktorom sa okrem iného píše: Jeden z najúspešnejších slovenských filmov priniesol do histórie slovenskej populárnej hudby aj prvý regulárny filmový soundtrack, ktorý okrem pesničiek obsahoval tiež inštrumentálne skladby a medzihry s ústredným motívom. Album bol výsledkom priamej spolupráce medzi filmármi (Koliba) a hudobným vydavateľstvom (Opus) s cieľom, aby sa dostal do predaja súbežne s nasadením filmu v kinách, čo sa aj podarilo. V oboch prípadoch dostali – či už samotný film, alebo aj album – popri masovej (komerčnej) úspešnosti aj nádych určitej kultovosti. Album Dvaja je svojím spôsobom esenciou vrcholiacej vlny najúspešnejšieho obdobia slovenskej populárnej hudby vo vtedajšom federálnom česko-slovenskom kontexte. Esenciou, ktorá ani po takmer štyroch dekádach nestratila nič na svojej kvalite.

Aktuálne tiež vychádza aj nová electro-house disco verzia hitu Nemožná, pri ktorej vzniku bol použitý pôvodný a absolútne nezameniteľný spev Silvie Slivovej. Uvádza ho štúdio The Deep Records & The Deep DJs, ktorí sa k piesni vyjadrili: Výberom skladby Nemožná sme chceli priniesť tento legendárny hit z roku 1986, nanovo ho prerozprávať a osloviť ním aj súčasnú generáciu. A chceme tieý v neposlednom rade vzdať hold Vašovi Patejdlovi ako otcovi elektronického zvuku s jeho legendárnou Yamahou DX 7. Vydavateľstvo Opus nám poskytlo vokály Silvie Slivovej z pôvodnej piesne, z ktorej sme vytvorili našu prvú coververziu z mnohých, ktoré ešte chystáme.

K piesni vznikol aj videoklip v produkcii The Deep Records od režiséra Roba Bošeľu s televíznymi hercami Dušanom Ambróšom a Biankou Šutičovou. Klip sa pokúša o novodobú paralelu príbehu platonickej lásky pôvodnej Nemožnej z filmu Fontána pre Zuzana k mladému sochárovi.