Puertov album je o slobode ducha

Presne na svoje narodeniny vydal slovenský raper a spevák Puerto svoj doteraz najväčší a najosobnejší album s názvom Iba som. Celkom prvé avízo o albume prišlo s uvedením titulnej piesne v auguste 2020, interpret ho napokon skompletizoval minulý rok v októbri.

Ako spevák, textár a interpret tohto albumu si ho dovoľujem označiť za tie najlepšie plody mojej doterajšej práce. No posúdenie samozrejme prenechám na poslucháčoch. Ja osobne cítim z albumu pohodu, leto, lásku a rytmy, ktoré mi dodávajú novú energiu a slobodu. Zámerne som na album hostí nevolal, ale keďže tento album sám o sebe nebol mojim zámerom, ukázalo sa, že to bude inak. Nakoniec sa na albume objavili na vokáloch Tina či Martin Cisár a do jednej skladby mi spoločne prispeli slohami Majself, Šorty, Lvcas Dope, Dawe White a Sushiboy, opisuje nahrávku Puerto.

Album prináša 11 skladieb a zvuk príjemných afrobeatov, na ktoré sa dá rovnako tancovať, ako aj vychutnať si ich v pokoji. Puerto si vybral aj produkcie zo žánrov ako sú reggaeton, dancehall, R&B či hip-hop a ide v podstate o fúziu, ktorá vznikla v Nigérii a volá sa alté. Všetky tieto hudobné štýly spevák spojil do svojej osobitej pozitívnej a povznášajúcej zmesi.

Po trinástich rokoch, čo sa venujem hudobnej tvorbe, po všetkých úspechoch aj neúspechoch, som sa rozhodol, že chcem vytvoriť niečo, čo nebude zaťažovať moju hlavu, nebude ma stavať do pozície, že niečo musím povedať, niečo, kde sa úplne oprostím od prílišného egotripu a pomenovania vecí ako správnych a nesprávnych. Vytvoriť niečo, pričom mi bude úplne jedno, ako to kto príjme, pretože podstatný pre mňa bude proces a radosť, ktoré mi album prinesie. Niečo, čo ma nebude stavať do pozície súťažiaceho umelca na trhu, ale niečo, čo mi dodá slobodu. Niečo, pričom sa v tejto dobe upokojím aj ja sám, keď si album pustím, len tak do pozadia. Album sa odohráva z 90% v prítomnosti. Nie je nostalgický, ani sa nepozerá do budúcnosti. Nepodsúva žiadne radikálne názory na život ani ťažké témy, je skrátka o slobode ducha, o kreativite, o láske, približuje príbeh svojho nového albumu Puerto.