Radovan Hanko ide brezovým hájom

Po nedávno zverejnených dvoch singloch Krajina nekrajina a Keď sa trhá tma, predstavuje Radovan Hanko nové EP v jeho plnom znení. Brezový háj spolu tvorí sedem melodických piesní, ktoré predstavujú výrazný posun v kompozícii aj zvuku oproti jeho debutu Megavan. Novinka príjemne prevedie spevákovým míľnikovým obdobím posledných troch rokov.

Nosné piliere albumu otvárajú hĺbavé Vrany, s ktorými poslucháč preletí cez osobnejšiu Krajinu nekrajinu a azda sa zamyslí nad nezmyselnosťami, ktorými ľudia bežne zabíjajú roky života pri Nezmyselnej. Po alternatívnejšom Veľkom pláne sa ocitne na ostrove s palmami v popovo ladenom Obraze, ktorý hrá žánrový kontrast k nasledujúcej orchestrálno-naturálnej Sopke. Z akustickej podstaty ho vytrhne prudko alternatívny úlet Keď sa trhá tma. Na fyzických nosičoch sa bude nachádzať aj bonus v podobe duetu so spevákovým priateľom Petrom Juhásom s názvom Každý pád.

Piesne vznikali postupne už pred tromi rokmi v mojom emočne turbulentnom období, a tak album poslucháča prevedie aj rôznymi náladami. Nahrávalo sa tiež už pomerne dávnejšie, avšak z určitých dôvodov potom nejakú dobu nahrávky oddychovali, aby sme sa k nim mohli teraz vrátiť a sfinalizovať zvuk. To odležanie nahrávkam len prospelo, lebo na mixy vznikol nový uhol pohľadu, s úsmevom prezrádza Radovan Hanko zrod piesní, pričom ich nosnými témami sú medziľudské vzťahy a vzťah človeka ku prírode, ako aj napovedá názov či vizuál albumu.

Navyše s novým albumom prichádza aj nový zvuk a zároveň značne odlišným od spevákovho debutu. Z jednoduchých folkových aranžov sa spevákova tvorba presunula do zvuku v plnom zastúpení kapely. Príjemným obohatením albumu sú aj elektronické prvky, ktoré sa najvýraznejšie nesú v piesni Keď sa trhá tma. Celý album tvoria melodické tóny akustickej gitary doprevádzajúce elektrickou gitarou, basou, bicími a v piesni Sopka aj violončelom.

Ešte pred Vianocami bude Brezový háj dostupný aj vo forme originálnych fyzických nosičov v podobe štýlového USB kľúča zabalenom v dizajnovom digipacku. A následne sa Radovan Hanko bude venovať cestovaniu, skladaniu nových piesní a koncertovaniu, teda trom jeho najväčším životným záľubám.

Michal Neffe