Robbie je stále ťažký zabávač

Je Robbie Williams ešte stále tak ťažkým zabávačom, akým sa prezentuje? Jeho jedenásty štúdiový album dáva jasnú odpoveď. Je! A hoci nie každému môže vyhovovať ústup z pozície tvrdohlavého rebela, aj v polohe dozrievajúceho muža obstál Robbie Williams na výbornú.

Samozrejme, keby sme Heavy Entertainment Show chceli porovnávať so sólovým debutom Life Thru A Lens, od ktorého vydania ubehne v septembri neuveriteľných 20 rokov, snažili by sme sa porovnať neporovnateľné. Vtedy, pred dvadsiatimi rokmi to bol pitbull utrhnutý z reťaze priviazanej ku kolu zvanému Take That, ktorý sa snažil dokázať, že aj sám vie zamútiť hudobné vody. Vedel! Tak That po jeho odchode ohlásili koniec a keď sa následne vrátili, tak najúspešnejší (neviem už koľký) comeback bol ten, v ktorom jednorázovo hosťoval i Robbie.

Dnes je Robbie Williams niekde celkom inde. Samozrejme, hovorí sa tomu vývoj. Niekomu jeho súčasné smerovanie nemusí rezať, iní sú ním nadšení a potom je tu tá povestná skupina fanúšikov, ktorí ho budú milovať, aj keby nahral a vydal prdenie vo vani. A je ich dostatočné množstvo na to, aby ešte pred vydaním albumu predajcovia hudby objednali pol milióna kusov nahrávky po celej Európe. Aj takýto ošiaľ dokáže ešte stále spôsobiť Robbie Williams.

Dnes to už nie je potetovaný prvoplánový rebel, ktorý spieva a kričí pri tom, ktorý nesie namosúrené posolstvá, ktorými chce zmeniť svet. Dnes je to, a v konečnom dôsledku sa tak sám označuje, zabávač. Ktorý je navyše vďačný za to, že môže robiť to, čo robí a že to fanúšikovia od neho stále chcú.

Heavy Entertainment Show je už niekde inde. Robbie Williams sa na nahrávke prezentuje ako dozrievajúci chlap, manžel, otec dvoch detí, so životnými hodnotami, ktoré vymenil za nekonečné večierky plné žien, tečúceho chľastu a sypúceho sa bieleho prášku. Spevák, ktorý chce robiť radosť fanúšikom a sebe. A chce sa baviť.

Cítiť to aj z textov. Už v nich až tak nepolemizuje nad podstatou sveta. Skôr v nich spieva o živote, ktorý prežil a prežíva, alebo si robí srandu z vecí, čo sa dejú okolo, čím na ne vlastne poukazuje ešte viac, akoby ich pomenúval priamo. A robí to bravúrne. Prvý singel Party Like A Russian možno nepatrí do kategórie kultových hitov, ale vyvolať ním názorovú vojnu sa mu podarilo okamžite. To je presne tá ukážka toho, ako si Robbie vie robiť srandu napríklad aj z ruských oligarchov, a to aj napriek tomu, že iba pár týždňov pred vydaním singla zobral ťažké prachy za vystúpenie na pražskej svadbe dcéry jedného z nich.

Druhý singel Love My Live naopak patrí do kategórie tých skladieb, ktoré sa budú hrať ešte aj po rokoch. Nie, nie je tak silný ako Angels (aj keď ho mnohí, pre mňa nepochopiteľne, k tej piesni prirovnávajú), No Regrets, Supreme, či Feel, ale absolútne nič mu nebráni v tom, aby sa k nim priradil. Emotívna balada so silným textom a chytľavým refrénom bude nepochybne znieť vo finále (alebo ho aspoň naznačí) každého zo série letných koncertov, s ktorými v rámci Heavy Entertainment Show Tour Robbie precestuje Európu, pričom 19. augusta sa zastaví v Prahe26. augusta vo Viedni (Kukni na to! prinesie reportáž z vypredaného koncertu v nórskom Bergene).

Po nečakanom odchode z vydavateľstva EMI a prestupe do Universal Music, zaskočila na jar minulého roka hudobný svet správa, že Robbie po jednom komerčnom a jednom swingovom albume ukončil s Universal Music spoluprácu a uchýlil sa pod krídla Sony Music. Samozrejme, fanúšikov viac zaujímalo to, kedy album vyjde a v akom to bude vydavateľstve im bolo srdečne jedno, ale tých, ktorí sa zaujímajú o biznis aj trochu hlbšie táto správa trochu zaskočila. Čo bolo dôvodom tak rýchleho odchodu? Čísla predajnosti boli stabilné a porovnateľné s poslednými nahrávkami speváka. Len singlov bolo pomenej.

Možno aj preto Robbie k vzniku novej nahrávky pozval hneď niekoľko osvedčených mien – Guy Chambers, Rufus Wainwright, Stuart Price, Gary Go a niekoľko ďalších. Budú zárukou častejších rotácií speváka v rádiách? Medzi jedenástimi skladbami na základnej verzii albumu je niekoľko jasných hitov. Minimálne tri ďalšie sa nachádzajú aj medzi piatimi bonusovými skladbami na deluxe edícii. Aby bola informácia kompletná, tá vychádza doplnená o DVD, na ktorom nájdete videoklip k piesni Party Like A Russian, ďalšie video ako dokument o vzniku predošlého videa a následne aj polhodinový materiál, v ktorom Robbie hovorí o jednotlivých skladbách.

Takže? Je Robbie Williams ťažký zabávač? Je! A okrem svojho jedenásteho, naozaj vydareného albumu to v lete nepochybne dokáže aj na nadchádzajúcom európskom štádiónovom turné.

Pavol Božík
80%

Tracklist albumu Heavy Entertainment Show (Deluxe Edition):
Heavy Entertainment Show
Party Like A Russian
Mixed Signals
Love My Life
Motherfucker
Bruce Lee
Sensitive
David’s Song
Pretty Woman
Hotel Crazy (featuring Rufus Wainwright)
Sensational
When You Know
Time On Earth
I Don’t Want To Hurt You (Duett mit John Grant)
Best Intentions
Marry Me

Vydavateľstvo: Sony Music
Digitálny predaj: Supraphonline
Rok vydania: 2016
Celkový čas: 40 minút (základná verzia) / 61 minút (Deluxe verzia)
Počet piesní: 11 (základná verzia) / 16 (Deluxe verzia)