Rozprávkový romantik David Deyl

Český spevák David Deyl nahral so Symfonickým orchestrom Českého rozhlasu album Kouzelné melodie s podtitulom Písničky z českých pohádek. Splnil si tak dávny sen.

V tejto veľmi rýchlej, uponáhľanej, neosobnej dobe sme pripravili nádherné piesne z českých rozprávok. Kúzelné melódie nás sprevádzali celým detstvom, a túto reminiscenciu chcem dopriať poslucháčom čo najsilnejšie tak, ako to len ide. Prial by som si, aby poslucháči aspoň na chvíľku zabudli na všetky starosti, zhon a problémy, a rád by som ich preniesol do sveta fantázie, ríše pokoja a bezpečia, kde sa budú cítiť ako v tom najkrajšom sne, želá si sympatický spevák.

David Deyl vybral najkrajšie a jeho srdcu najbližšie piesne zo známych českých rozprávok a animovaných filmov, takže medzi nimi nechýba napríklad Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš? (Tři oříšky pro Popelku), Prstýnek (Princezna se zlatou hvězdou), Saxana (Dívka na koštěti), Dělání (Princové jsou na draka), Nám se stalo něco překrásného (Lotrando a Zubejda) a Včielka Maja. Ako hostí si pozval speváčky Moniku Absolonovú, Markétu Konvičkovú, Evu Matějovskú, Kláru Vojslavskú a Natáliu Grossovú a Detský spevácky zbor Českého rozhlasu pod vedením zbormajsterky Věry Hrdinkovej. Symfonický orchester Českého rozhlasu dirigovala Michaela Rózsa Růžičková.

Album Kouzelné melodie v citlivom, mnohovrstevnom, farebnom a profesionálnom podaní Davida Deyla je nádherným vianočným darčekom a verím, že ako pre mňa, tak pre tisícky malých i veľkých poslucháčov, milovníkov českých rozprávok a rozprávkových skladieb. A aj keď by človek mal byť k originálu vždy pokorný, trúfam si povedať, že v niektorých prípadoch David svojou interpretáciou originál prekonal. Vysokú kvalitu nahrávok potom vedľa jeho výkonu podčiarkujú svojim výkonom rozhlasoví symfonici, dodáva k vydaniu generálny riaditeľ Českého rozhlasu René Zavoral.