Schindlerová o nevere

Martina Schindlerová odštartovala kariéru speváčky pred dvadsiatimi rokmi. Po tvorivej pauze, ktorú si svojho času dopriala, sa vrátila na pódiá zrelšia, vďaka životným skúsenostiam silnejšia, no hlavne s obrovskou chuťou tvoriť. Napriek mladému veku speváčka ihneď presvedčí, že po umeleckej stránke ju inšpiruje sám život i osobné skúsenosti.

Napriek vážnejšej vzťahovej téme, ktorú sa rozhodla zhudobniť, je výsledok novej pesničky ladený do chytľavého popu. Keďže na nej spolupracovala s nemenej známym hudobníkom a producentom Tomim Popovičom, skladba má potenciál osloviť široké publikum.

Nevera je chúlostivá téma, preto zasahovali do textu až štyria textári, vrátane mňa. Nevera je stále tabu, aj keď vieme, že sa dotýka mnohých vzťahov. To je dôvod, prečo som aj taký text prijala. Dáva mi to zmysel, keď pomenujeme veci pravým menom a tých, ktorým tento stav nevyhovuje, povzbudíme na ceste k novému začiatku. Život je príliš krátky na to, aby v ňom človek zostal zaseknutý a trápil sa, zamýšľa sa nad podstatou novej piesne Martina Schindlerová.

V texte sme vyjadrili postoj, že aj keď sa zamiluješ do zadaného muža, treba ho poslať domov vyriešiť si situáciu, aby mal váš vzťah vôbec perspektívu. Samozrejme, tie úlohy môžu byť postavené aj opačne a určite, že sa to ľahšie hovorí, ako to býva v realite. Je aj také príslovie, že nikdy nesúď človeka, kým nechodíš v jeho topánkach, konštatuje speváčka a zdôrazňuje fakt, že sa v piesni nesnaží moralizovať, ale skôr zdôrazniť, že výhovorky a sebaklam nás často zbytočne brzdia v ďalšom napredovaní.

Martina Schindlerová sa narodila 29. júna 1988 v Bratislave. V siedmich rokoch ju rodičia prihlásili na ZUŠ, kde navštevovala hodiny spevu. Ako jedenásťročná bola na základe talentových skúšok prijatá do hudobnej školy, v rámci ktorej vznikla kapela ProRock a Martina s ňou vystupovala od trinástich rokov.
Na prelome rokov 2004 -2005 sa zúčastnila prvej série speváckej súťaže Slovensko hľadá Superstar, kde obsadila druhé miesto a ako strieborná Superstar sa vryla do pamäti širokej verejnosti. Po skončení súťaže vydala debutový album Patríme k sebe, ktorý produkoval Stano Šimor a stal sa najúspešnejším albumom za rok 2005, za čo bola odmenená ziskom dvoch ocenení hudobnej akadémie Aurel 2005 v kategórii Najpredávanejši album – speváčka a Najpredávanejší album – absolútny víťaz.
V ankete Slávik sa v roku 2005 umiestnila na piatom a v roku 2006 na celkovo štvrtom mieste. Druhý album Čo sa to tu deje! pripravila s producentom Oskarom Rózsom. Album vyšiel v lete 2008, na jeseň toho istého roka sa stal platinovým.
Po krste druhého albumu dňa 5. júla 2008 nás speváčka reprezentovala na Medzinárodnom hudobnom festivale v Turecku (International Çeşme Song Contest). V roku 2019 začala znova pôsobiť na hudobnej scéne a vydala postupne single Radšej mi chýbaj, Pokoj svätý, Búrky, Dokedy, Tanec, Blízko hviezd, Šiesty zmysel, Za čiarou a Povedz mi.

Mgr. Andrea Čurná