Sematam prerobili Mekyho Žbirku

Kapela Sematam zverejnila nový videoklip k skladbe Miliónkrát. Funky popová kapela z Nitry tak prichádza s remakeom skladby legendárneho Mira Žbirku. Novým singlom vzdávajú poctu tvorbe výnimočného autora a speváka, ktorý navždy ostane legendou slovenskej hudobnej scény.

Chceli sme vzdať hold Mirovi Žbirkovi, ktorý pre nás bude navždy legendárnym chlapcom s gitarou. Rozhodli sme sa to urobiť spôsobom, ktorý bol pre neho a je aj pre nás najbližší – prostredníctvom hudby. Prerobili sme jeho skladbu Miliónkrát do podoby, ktorá zodpovedá nášmu hudobnému štýlu, prezrádza spevák Marek Kutnár, podľa ktorého bol Miro Žbirka vizionár a neustále otvorený novým podnetom. S týmto postojom pristupovala kapela aj k spracovaniu skladby, v ktorej sa snažili zachovať jej podstatu, no zároveň do nej vniesli niečo nové a svojské.

Podľa rodičov Mareka Kutnára bola pieseň Biely kvet prvá skladba, ktorú ako malý spieval. Odvtedy ho sprevádza hudba Mekyho Žbirku po celý život. Skladbu Miliónkrát som mal v hlave dlhú dobu, tak trochu som v nej totiž počul kapelu Sematam, s úsmevom hovorí spevák, ktorý má na svedomí aj samotný rearanž skladby. Groove spestrili funky prvky, elektronika a dychová sekcia, doplňujúc bridgeom, ktorý sa v origináli nenachádza.

V roadtripovom videoklipe dokonalo sprevádzajú atmosféru a výpoveď skladby radostné chvíle a zároveň aj životné patálie, ktoré vo všeobecnosti každého z nás viac či menej pravidelne stretávajú. Celkový podtext dotvorilo pozadie muzikantského života, ktoré symbolicky nadväzuje na hudobné pôsobenie Mira Žbirku ako hudobníka s gitarou.

Vznikol tak pohľad do jedného dňa jednej kapely, počas ktorého si každý niečo prežije, no napokon všetko dobre skončí, pretože sme spolu a robíme to, čo máme radi. Klip sa končí nad ránom, východom slnka, ktorý symbolizuje nádej prichádzajúcu s novým dňom, objasňuje Marek Kutnár hlavný motív klipu so zámerom príjemného jarného stvárnenia, no v skutočnosti sa museli popasovať so zimným chladom.