Shalom pred 30 rokmi búral domáci pop, dnes je projekt Petra Muka kultom

Shalom, hudobný fenomén prvej polovice 90. rokov trhajúci predajné aj hitparádové rekordy, pripomína aktuálna kompilácia Až jednou (30th Anniversary Best Of). Zoskupenie Petrov Muka, Kučeru a Honsa sprevádzané výraznými ženskými vokálmi, patrilo od roku 1992 po dobu niekoľkých rokov k absolútnej špičke československej domácej pop music.

Shalom bol pôvodne myslený ako projekt Petra Muka a Petra Kučeru, v ktorom našli uplatnenie piesne, ktoré sa nehodili pre ich domovský Oceán. Považujeme ich za dobré a dôležité a chceme im dať šancu. Tento raz sú výsledkom diskusií a kompromisov iba dvoch ľudí, so všetkými prednosťami a zápormi tejto skutočnosti. Chceli sme zovretejšiu formu piesní a väčší priestor pre vokály, povedal v tom čase k novej platforme v jednom z rozhovorov spevák a skladateľ Petr Muk. A Petr Kučera dnes dodáva: Rád by som s Petrom natočil ešte desať Shalomov. Oslobodili sme sa vtedy spolu k novému vnímaniu hudby bez oceánskej minulosti. Petr si bol silno istý, dostali sme plnú podporu z vydavateľstva. To bol obrázok slobody 90. rokov. V onom čase som si myslel, že to neskončí.

Z projektu za krátku dobu vyrástlo hudobne i spevácky silné zoskupenie troch Petrov (Muk, Kučera a Hons – dvorný textár) a troch Ján (Feriová, Badurová a Benetová, postupne sa na postoch vokalistiek vystriedalo niekoľko ďalších speváčok, okrem iných aj Michaela Klímková), ktoré vážne prehovorilo do pop music prvej polovice 90. rokov. Shalom sa stal mohutným fenoménom s radou úspešných hitov naplnených mystikou a biblickými odkazmi, sprevádzaných stotisícovými predajmi hudobných nosičov a vypredanými turné.

Shalom bol pokračovaním úprimného priateľstva medzi tými, ktorí sa podieľali aj na Oceáne, ďalšou hudobnou spoluprácou, ktorá oslovila mnoho poslucháčov vtedajšej doby. Až jednou, Slunce, Bonsoir mademoiselle Paris… aj dnes je na čo spomínať a aj po tých rokoch cítiť súnaležitosť s tým, čo sme pre fanúšikov vytvorili, potvrdzuje výnimočnosť skupiny a jej tvorby Petr Hons.

Kompilácia Až jednou vychádza k 30. výročiu vzniku Shalomu a vydania prvého eponymného albumu. Názov nesie podľa najväčšieho hitu, ku ktorému Petrovia natočili videoklip s režisérkou Katarínou Ďurovičovou v Izraeli. Kompiláciu zostavil dlhoročný spolupracovník Oceánu, Shalomu a Petra Muka –  Karel Deniš z piesní z debutového albumu, druhého štúdiového albumu Brány vzkazů, live platne 5, 4, 3, 2, 1… Shalom! a singlov a maxisinglov, ktoré skupina vydala. Zahrnul aj anglickú verziu piesne Až jednou, Someday, určenú pre zahraničný trh, a dve coververzie, ktoré v podaní Shalomu popularitou smelo konkurovali originálom: Bonsoir mademoiselle Paris a Stín katedrál. Na vinylovej 2LP je tracklist oproti CD rozšírený o dve skladby: Shalom a Přesypané pohledy (live).