SharkaSs: Pokojne pôjdem dobyť svet

Autor foto: Lukáš Kadeřábek / Zdroj foto a text: Supraphon

Necelé tri mesiace po vydaní očakávaného debutu Protiklady ide SharkaSs stále na plné obrátky. Okrem aktivít súvisiacich so spomínaným debutom nedávno hosťovala aj na novom singli kapely Imodium. Popri tom stíha produkovať hudbu aj pre ďalších interpretov a samozrejme chystá vlastné, nové songy. Tešiť sa na ne vraj môžeme už koncom leta. A to nie je zďaleka všetko, čo talentovaná mladá umelkyňa plánuje. Potvrdzuje to rozhovor, v ktorom prezradila rôzne zaujímavosti, a to nielen o debutovom albume Protiklady.

Verejnosti ste známa už od roku 2012, kedy ste sa objavili v súťaži Česko Slovensko má talent. Debutový album ale prišiel až tento rok. Ste taká perfekcionistka?
To ani nie. Skôr som čakala na tú správnu chvíľu, ktorá práve nastala. Začala som totiž cítiť, že sa začína ďalšia etapa. Album tak uzavrel obdobie, ktoré odštartovalo práve Česko Slovensko má talent. Mám za sebou dva roky naozaj intenzívnej práce, počas ktorých vznikali nové skladby, nič som totiž po šuplíkoch schované nemala. Veľa vecí som si ale uvedomila až teraz, takže keby som začala s nahrávaním dnes, album by bol ešte lepší.

Zásadnou osobou pri vzniku albumu bola Blanka Maderová, ktorá sa podieľala na produkcii skladieb, textoch a naspievala s vami i niektoré refrény. Bola vaša vízia od začiatku rovnaká?
Áno, ale kým do niektorých projektov som zasahovala viac ja, v iných to bola zas ona. Takže sme sa skôr dopĺňali. Blanka mi napríklad ukázala rôzne programy a aj to, akým spôsobom v nich pracovať. Vďaka spolupráci s ňou som sa naučila skladať hudbu. A keď som mala temnejšie obdobie a nechcela robiť pozitívne pesničky, prehovorila ma, aby som ich zložila, pretože je fajn šíriť svetlo.

Takže inšpiráciu na skladanie textov beriete z vlastného života. Je to tak, že sa vám niečo prihodí a hneď napíšete pesničku, alebo si robíte poznámky, ku ktorým sa časom vraciate?
Píšem texty tak, ako mi prídu na jazyk. V hĺbke duše ale viem, že sa s nimi vždy spája nejaký osobný príbeh. Inšpiráciou sú mi tiež životy iných ľudí, počúvam, čo kto hovorí, mám to zapísané v povedomí a časom všetko vyjde na povrch. Ale napríklad skladba Musím se odrazit dál, ktorá je na albume tiež, vznikla pôvodne ako báseň a volala sa inak. Až neskôr som ju prepísala do pesničky, ktorá bola zo začiatku dosť alternatívna. Práve Blanka mi ale povedala, aby sme ju urobili viac popovú a pre ľudí.

Ťahá vás to teda k alternatíve?
Určite. Myslím, že vo finále nie som žiadna popová ikona, ale skôr blázon, ktorý by chcel na javisku vymýšľať stále nové veci a hlavne ich robiť inak. Často sa nechám na pódiu uniesť, ale viem, že presne na to fanúšikovia skvele reagujú. Takže aj keď sa na internete občas objavia zlé názory, ľudia, ktorí prídu na koncert, odchádzajú spokojní. A to je známka toho, že svoju prácu robím dobre.

Často rapujete o vzťahoch. Napríklad skladba Ikona je o chlapcovi, ktorý vám číta SMSky. Existuje vo vašom živote niekto taký?
Aj keď to tak pôsobí, Ikona nie je o dievčati alebo chlapcovi. Pôvodne sme chceli napísať skladbu o psoch a ja som si povedala, že by som si rada urobila zo vzťahov srandu. Vo svojom okolí si dlhšiu dobu všímam, že český národ je zvyknutý mať psa a upnúť sa na neho, pokiaľ im nejaký vzťah nevyjde. Táto pesnička mala pôvodne vyjsť aj s videoklipom a dodať jej ten správny význam. Ale neviem, či nakoniec vznikne.

Ako najemotívnejší kúsok ste označili Tobě se nechce jít. O kom pesnička je?
Napísala som ju o svojom srdci, ktoré bolo zatvorené a ja dúfam, že sa jedného dňa konečne otvorí.

Čo sa vo vašom živote dialo, keď táto skladba vznikala?
Asi som bola bezcitná, keďže som všetky emócie dusila vnútri seba, bola schovaná za tou pomyselnou stenou a proste len dúfala, že ju niekto zbúra. Človek sa nesmie neustále báť, že mu niekto ublíži, tak jednoducho žiť nejde. Nie som si ale úplne istá, či sa mi to už podarilo.

Čo sa týka hostí na albume, všetky spojenia pôsobia efektívne a nenásilne. Ako prebiehal ich výber?
Všetko vzniklo úplne prirodzene, a tak sa na albume objavili ľudia z môjho okolia, u ktorých som rozhodne neriešila, aké majú meno alebo ako ich vníma verejnosť. Nechcela som ísť cestou, že oslovím známe tváre a tento krok mi prinesie nových poslucháčov. Možno trošku ľutujem, že hostí nie je viac, no asi to tak malo byť.

Asi najvýraznejšou z nich je pre mňa anglická speváčka Lazy Hammock. Ako táto spolupráca vznikla?
Vystupovali sme spolu v rámci jedného festivalu a dali sa dokopy práve cez Blanku Maderovú. Môžem povedať, že som vážne veľmi rada, že mi v To The Wind zahosťovala práve Lazy. A je pre mňa občas príjemným prekvapením, ako skvele na ňu reagujú fanúšikovia na koncertoch.

Rapujete v nej o tom, že sa nebudete trápiť vecami, ktoré o vás niekto hovorí…
Trápiť sa tým rozhodne nebudem. Hovorilo sa o mne už veľa vecí a hovoriť sa aj bude. Na druhú stranu, každý má právo vyjadriť svoj názor. Ja rozhodne žiadny z nich neodsudzujem. Ale keby som si ich brala k telu, veľmi by ma zasiahli. A to nejde. Musím stále nejakým štýlom pokračovať ďalej.

Sledujete ostatné české raperky?
Pozerám sa na ne iba informačne, pretože ma baví hip hop študovať. Takže určite sledujem, čo sa na scéne deje, urobím si svoj názor, ale že by som sa nimi inšpirovala, to nie.

V rozhovoroch ste sa tiež vyjadrili, že nepatríte na hip-hopovú scénu. Prečo?
Ja si myslím, že ak by som niekedy robila hip hop taký, aký je, určite by to nebolo v Českej republike. U nás sa veľa inšpirujeme Amerikou, ale málo tým, čo by hip hopu mohla dať česká kultúra. Podľa mňa, táto krajina nie je pre hip hop úplne ideálna, ľudia sú tu navyknutí na iné nástroje a hlavne sme Slovania, ktorí majú svoje historické kroky, súvisiace s hudbou, celkom odlišné v porovnaní s Amerikou. Ak niekedy budem robiť hip hop, tak rozhodne v zahraničí.

Takže by ste sa chceli presadiť aj v cudzine?
Možno áno. Ono sa to nezdá, ale ja už v Česku robím hudbu vyše sedem rokov a prvú stránku, kde ma ľudia počúvali, som si založila v roku 2009. To je dlhá doba. Chcela by som sa v živote tiež trošku posunúť, pretože nie som typ človeka, ktorý bude v Česko-Slovensku dvadsať rokov makať a keď to poviem hlúpo, potom vypredá sálu v Kutnej Hore. Chcem skúsiť všetko, pretože svet je obrovský a ľudia to často vôbec nevnímajú. Navyše si myslím, že tunajším poslucháčom som už dala všetko, čo som mohla. Veď na internete som zverejnila viac ako dve stovky piesní.

Myslíte, že odozva tuzemského publika je adekvátna tomu, koľko úsilia ste do hudby vložili?
Myslím, že na internete celkom áno, ale na koncertoch určite nie. Hudbe sa venujem úplne každý deň, premýšľam nad ňou a pomáham s ňou iným interpretom, takže by som asi čakala viac. Ale na druhej strane musím povedať, že keď už sa fanúšikovia na koncertoch objavia, sú do mojej tvorby naozaj ponorení.

Pôsobíte ako rebelantka, ktorá je nad vecou a s ničím sa príliš nepára. Ste taká aj v skutočnosti, alebo je to iba súčasť imidžu?
Myslím, že som taká aj v skutočnosti. Život ma naučil správať sa týmto spôsobom, pretože nebol vždy úplne jednoduchý. Takže som schopná schytať rany.

Kedy ste túto schopnosť získali?
Keď som mala sedem rokov, umrela mi kamarátka. To bola chvíľa, kedy som si začala uvedomovať, že život vie byť drsný, môže dať aj vziať a veľa sa pre mňa zmenilo. Nikdy predtým som sa totiž nad podobnými vecami nezamýšľala. Veľa vecí som si tiež objasnila počas práce na albume a dospela k názoru, že v živote sa musím spoliehať hlavne sama na seba. Dosť som sa osamostatnila, dospela a pochopila, že existuje dobro aj zlo.

Vaše skladby majú obrovský ohlas v rádiu. Aká je veková skupina vašich fanúšikov?
Sú to už dospeláci. Dievčatá aj chlapci vo veku okolo osemnásť, dvadsať rokov. To je dosť zaujímavé, pretože veľa raperov má mladšie publikum.

Ovplyvnilo toto zistenie smerovanie vašej tvorby?
Vôbec. Ja som nikdy nerobila hudbu preto, aby som triafala trh. Myslím, že keby áno, bola by som teraz oveľa slávnejšia. Lenže o to mi vlastne ani nejde – nechcem byť známa kvôli niečomu, čím ani nie som. Pre mňa je dôležité odovzdať ľuďom svoje myšlienky, byť sama sebou a nesprávať sa ako celebrita, ktorá si myslí, že je viac než ostatní.

Plánujete v blízkej dobe vyraziť na turné?
Ešte uvidím. S kapelou Lola máme za sebou turné k singlu Hra o city a úprimne, čakala som väčšiu odozvu. Tak si hovorím, že keď na moje pesničky ľudia reagujú hlavne na sieťach, pôjdem asi tým smerom… aj keď sa predpokladá, že k albumu bude turné. Prirodzene sa ale objavujem a spievam na rôznych akciách. Takže koncerty budú určite, ale ďalej sa ešte uvidí.

Aké ciele má SharkaSs do budúcnosti?
Veľké ako vždy. Pokojne vyrazím dobyť svet a vôbec mi nerobí problém povedať to takto nahlas. Je úplne jedno, či sa tak stane o päť alebo desať rokov. Ako malé dievča som tiež netušila, že raz budú moje skladby hrať v rádiu a v televízii. No a prišlo to. Verím teda, že to príde aj teraz.