Skupina Banda má nový album

Medzinárodne úspešná slovenská worldmusic skupina Banda vyráža na turné. Práve dokončila nový album s názvom Telegrafy, ktorý predstaví na 8 koncertoch od Košíc až po Prahu. Banda Telegrafy Tour 2018 štartuje 10. októbra v bratislavskom Ateliéri Babylon, kde nové CD uvedie do života hudobník a spisovateľ Braňo Jobus.

V našich už skoro zabudnutých ľudových piesňach sa skrývajú hodnoty, ktorými sa môžeme inšpirovať aj v súčasnosti. Treba po nich siahnuť a vdýchnuť im nový život takým spôsobom, že zaujmú a obohatia nielen domáce publikum, ale môžeme sa nimi, ako originálnym slovenským produktom, úspešne prezentovať aj vo svete. Tým sa riadi skupina Banda aj na treťom štúdiovom albume s názvom Telegrafy. Aranžmány vznikali počas ostatných štyroch rokov. Pri ich tvorbe sa hudobníci inšpirovali najmä slovenskou tradičnou ľudovou hudbou ale aj inými hudobnými žánrami.

Dôležité je, aby boli pesničky hudobne a textovo zaujímavé a neotrepané, čiže vyhýbame sa tzv. odrhovačkám. Zo stoviek, možno až tisícov titulov z hrubých zbierok  a archívnych nahrávok, vyberáme také piesne, aby aj po stáročiach mali čo povedať súčasnému publiku, hovorí o novom albume líder Samo Smetana.

Tak ako predchádzajúce dva, aj dlho očakávaný tretí štúdiový album skupiny Banda Telegrafy vychádza vo vydavateľstve Pavian Records. Obsahuje dvanásť autorských aranžmánov málo známych ľudových piesní. Sú to hlavne slovenské, ale aj dve rusínsko-ukrajinské a jedna rómska pieseň. Aj keď hudobníci vychádzajú z dôverného poznania slovenských hudobných tradícií, je to nová, svieža a komunikatívna hudba.

Skupina Banda album nahrala tomto v obsadení: Samo Smetana, spev, husle, mandolína, Eva Brunovská, spev, klávesy, Alžbeta Lukáčová, spev, ústna harmonika, cimbal, Ivan Hanula, spev, viola, mandolína, buzuki, Peter Obuch, spev, kontrabas a Igor Ajdži Sabo, spev, bicie. K niektorým nahrávkam si skupina do štúdia pozvala hostí  – finalistu šou Zem spieva speváka Štefana Šteca, fujaristu Karola Kočíka, gajdoša Juraja Dufeka, spevácku skupinu Ženy z Muzičky a prekvapenie Dychovú hudbu Verešváranka. Kapela album uvedie do života na prvom koncerte celej jesennej šnúry 10. októbra v bratislavskom Ateliéri Babylon.

Naše turné sa začína v Bratislave a okrem Prahy, kde album oficiálne predstavíme českej verejnosti, to bude ešte šesť ďalších kultúrnych priestorov v slovenských mestách, ktoré roky fungujú ako pozitívne ostrovy nezávislej a kvalitnej kultúry. Stoja za nimi rozhľadené osobnosti, ktoré slovenská verejnosť málo pozná a oceňuje. Na celú šnúru, ktorá je prvým ozajstným turné  v histórii kapely sa veľmi tešíme. Priazeň a potlesk publika je obrovský nakopávač energie. Bez tejto motivácie by človek tak náročnú činnosť, akou je nekomerčná, vnútorne hodnotná hudba, dlhodobo vykonávať nemohol, priznáva spevák a huslista Samo Smetana.

Počas Banda Telegrafy Tour 2018 skupina predstaví piesne z nového albumu a dá priestor aj hudobným hosťom. V Bratislave to budú tí, ktorí sa podieľali na nahrávkach albumu, v niektorých iných mestách zas domáci interpreti – v Bátovciach spevácka skupina Bátovčan a vo Zvolene miestne folklórne súbory Marína a Zornička. V Bratislave, Prahe, Košiciach a Prešove so skupinou vystúpi vynikajúci spevák Štefan Štec.

Banda Telegrafy Tour 2018:
10.10. Bratislava, Ateliér Babylon
11.10. Košice, Kasárne / Kulturpark
12.10. Bátovce, Divadlo Pôtoň
13.10. Zvolen, DK Železničiarov
24.10. Praha, Divadlo u Hasičů
25.10. Brezno, Bombura
26.10. Prešov, Christiania
30.10. Nové Mesto nad Váhom, Blue Note