Skupina Kryštof nakrútila k jednej zo svojich najsilnejších piesní svoj najemotívnejší klip

Jedna z najpopulárnejších českých kapiel – Kryštof – nakrútila v spolupráci s režisérkou Karin Babinskou poetický čiernobiely klip k ďalšiemu singlu Zůstaň tu se mnou (Za sny). Pieseň Richard Krajčo napísal na základe Karininho scenára k pripravovanému filmu Za sny, podľa ktorého v súčasnosti píše aj rovnomennú knihu. V klipe som nechcela prezrádzať presný dej príbehu, nechala som sa teda len voľne inšpirovať emóciami, ktoré sú v ňom obsiahnuté,“ komentuje klip režisérka.

Aj keď prostredie vyzerá na Írsko alebo Škótsko, nakrúcalo sa neďaleko od Prahy, približuje prostredie Richard Krajčo. Konkrétne sa jedná o vrcholok v Modřinke, ktorý objavil producent Martin Šebík. Druhá lokácia bolo vrakovisko v Beroune.

Zůstaň tu se mnou (Za sny) pochádza z aktuálnej, v júni vydanej prevažne retrospektívnej kompilácie 25, na ktorej sa nachádzajú tie najväčšie hity ako Lolita, Rubikon, Atentát alebo Cesta, doplnené o štyri novinky. Jednou z nich je práve Zůstaň tu se mnou (Za sny), ktorú s kapelou v New Yorku nakrúcal producent Yaron Fuchs, ktorý sa podieľal aj na predchádzajúcich albumoch Inzerát a Srdcebeat.

Kukni na to! hodnotí: Pesnička Zůstaň tu se mnou (Za sny) je jednou zo štyroch noviniek na výberovke oslavujúcej štvrťstoročie kapely Kryštof na scéne. Zároveň je to jedna z tých piesní, pri ktorej počúvaní stratíte nielen pojem o čase, ale pomaly aj vedomie. Absolútne presne, úderne a zároveň mimoriadne citlivo a pritom bez zbytočného pátosu napísaný doják, po ktorého vypočutí usúdite, že zvyšok albumu si aj tak necháte na neskôr a pesničku si prehrávate dookola. Jednoducho závislosť, akých má kapela v zásobe už zopár (Cesta, Ty a já), ale toto je zatiaľ najsilnejší úder.

Kryštof s Karin Babinskou na tvorbe klipu nespolupracovali prvý raz a vždy to vyšlo na výbornú. Inak tomu nie je ani v tomto prípade a slová o tom, že ide o najemotívnejší videoklip kapely sú naozaj na mieste. Čiernobiele poňatie dodáva emóciám ešte väčšiu silu. Richard Krajčo navyše jasne dokazuje, že je nielen excelentný spevák, ale i výborný herec. S absolútnou ľahkosťou sa mu dá uveriť, že to čo hrá, naozaj prežíva. Jediná drobnosť sa Babinskej dá vytknúť a to, že pri práci na klipoch skupiny Kryštof preferuje (svojho) Richarda Krajča. Áno, uznávam, že ono to do toho príbehu zapadá, ale minimálne v dokonalej záverečnej hudobnej dychovej sekcii sa kúsok miesta pre celú kapelu mohol nájsť. Ale inak je to vrchol sezóny.

Pavol Božík
100%