Skutočná cesta k úspechu

Predstavujem knihu, na ktorú som tak akosi podvedome čakal celý život. Dobre, možno posledných 10 rokov a možno iba posledné tri roky. Je to úplne jedno a to datovanie o chvíľu vysvetlím. Kniha Tvorivý akt je totiž bezprostredne spätá s Imagine Dragons, americkou štvoricou, ktorá momentálne kraľuje hudobnému biznisu.

Svojim spôsobom je to kniha motivačná, možno vizionárska, ale žiaden Elon Musk, či taká tá klasika, keď si nejaký Hitaši zmyslí, že zarobí na tom, keď si povymýšľa, ako sa mu lepšie žije. Toto je realita, nadčasovosť, trochu príbeh a trochu navigácia životom od človeka, ktorý stojí za úspechom mnohých hudobníkov.

Frederick Jay Rubin má 60 rokov, je producentský mág a istým spôsobom ukazoval cestu nespočetnému množstvu umelcov, v tých najrôznejších žánroch. Od Beastie Boys, cez Metallicu, Red Hot Chili Peppers, až po… už spomínaných Imagine Dragons.

V roku 2021 sa najskôr objavil pri vzniku dračieho singla Cutthroat a následne navigoval celou prípravou fenomenálneho kompletu Mercury, ktorý vyšiel v dvoch dieloch. Rubina možno vidieť i v pracovnom klipe k piesni My Life, ktorá otvárala i uzatvárala koncerty na rovnomennom turné kapely, s ktorým sa v lete zastavili i na Slovensku a pozrieť si ich prišlo 60 tisíc divákov.

Aktuálne sa v hudobnom svete netrpezlivo očakáva návrat legendárnych Gossip, s nezameniteľnou frontmankou Beth Ditto, ktorí nový album Real Power vydávajú po štrnástich rokoch a na ich návrat produkčne dohliadal práve Rick Rubin. Nahrávka vznikala od roku 2019, čo znamená, že Rubin pracoval na Mercury Imagine Dragons paralelne s albumom Gossip.

Legendárny hudobný producent známy tým, že pomáha druhým napojiť sa na žriedlo tvorivosti, zhrnul svoje dlhoročné skúsenosti do výnimočnej knihy, v ktorej tieto hlboké pravdy ponúka všetkým. Na začiatku som si predstavoval, že napíšem knihu o tom, ako tvoriť výnimočné umelecké diela, no postupne sa ukázalo, že táto kniha je o tom, ako byť na tomto svete, hovorí Rick Rubin.

Viacero slávnych hudobných producentov si ľudia spájajú so špecifickým zvukom, ktorým vtlačil pečať určitému obdobiu. Rick Rubin je známy niečím iným: tým, že dáva umelcom tvoriacim v rôznych žánroch či tradíciách priestor vyjadriť, kým skutočne sú a čo môžu ponúknuť ostatným. Pomáha tvorcom prelomiť vlastné očakávania, aby sa mohli preniesť do čistého stavu, ktorý nevyhnutne prináša prvok prekvapenia. Mnoho rokov skúma pramene tvorivosti aj to, čo tvorivosť brzdí, vďaka čomu pochopil, že podstatou života umelcov nie sú ich konkrétne výtvory, ale ich vzťah k svetu. Kreativita má neodmysliteľné miesto v živote každého z nás a všetci toto miesto dokážeme rozšíriť. Dokonca sa dá povedať, že máločo je dôležitejšie.

Kniha Tvorivý akt pútavým a prístupným spôsobom ozrejmuje povahu umeleckej dráhy ako cesty, na ktorú sa môže vydať ktokoľvek z nás. Sprostredkúva hlbokú múdrosť získanú celoživotnými skúsenosťami, vďaka ktorej dokáže v čitateľoch posilniť schopnosť tvoriť úžasné, ba až bežnú realitu presahujúce momenty, niektoré aj také, čo môžu pretrvať večnosť.

Kniha sa krátko po vydaní zaradila medzi bestsellery New York Times, patrí medzi najpredávanejšie tituly tzv. non-fiction literatúry a z mnohých ohľadov je právom označovaná ako Kniha roka 2023. Výnimočná kniha vychádza v slovenskom jazyku vo vydavateľstve Aurora.

Pavol Božík