Slováci si uctili hrdinov Černobyľu

V nedeľu 26. apríla ubehlo presne 34 rokov od výbuchu v atómovej elektrárni v Černobyle. Tragická udalosť má aj po viac ako troch dekádach naďalej veľkú pozornosť verejnosti, naposledy veľmi výrazne vďaka úspešnej HBO sérii Chernobyl. Presne v deň 34. výročia od tragédie vydali slovenskí umelci hudobnú poctu všetkým hrdinom, ktorí sa podieľali na likvidácii škôd po černobyľskej havárii.

Výnimočný projekt s pozitívnou myšlienkou má na svedomí slovenská hudobná formácia ANB, za ktorej názvom stojí mladé producentské duo Adrián VojtekStanislav Kalmár. Dvojica funguje na scéne šiesty rok a je známa predovšetkým medzi priaznivcami klubovej hudby.

S nápadom vycestovať do Černobyľu a spracovať cestu ako hudobný projekt prišiel Adrián. Od detstva som sa zaujímal o podobné témy. Pamätám si, že ako 10-ročný som si kúpil hru Stalker, ktorej dej sa odohráva práve v Černobyle. Odvtedy som túžil sa tam dostať, spomína na zrod svojho záujmu o najhoršiu haváriu v histórii jadrovej energetiky. Posolstvo skladby a celého projektu je nehľadať vinníkov havárie, ale uctiť si hrdinov. Moji hrdinovia sú všetci likvidátori, taktiež hasiči a vedci, ktorí boli ochotní položiť život.

Keď  prišiel Adrián s nápadom nakrúcať videoklip v Černobyle, ostal som zaskočený a nevedel som, či to myslí vážne, spomína Stanislav na okamih, keď mu jeho kolega z formácie prezradil svoj nápad. Keď sme sa o tom porozprávali, prišlo mi to ako dobrý nápad a povedal som si prečo nie.

Slovenská výprava strávila na Ukrajine tri dni a ako prezradili, ich návrat domov bol napokon dosť adrenalínový –  pred odchodom im totiž zablokovalo všetky platobné karty. To bolo dosť desivé, skoro sme sa odtiaľ nedostali, spomína partia viac ako polroka po svojej ceste.  Ako dodáva Adrián, kompletná realizácia projektu vrátane príprav, produkčnej i postprodukčnej fázy trvala bezmála jeden celý rok. Finalizáciu projektu spomalilo množstvo komplikácií či už z finančnej stránky, ľudského zlyhania a taktiež po návrate jedného z dvojice postihla veľmi ťažká choroba. Dokonca sme pre technické problémy stratili kompletne všetky nakrútené zábery a stálo nás veľa úsilia získať ich späť. Napokon sa to vďakabohu podarilo a spoločnosť cesarproduction pripravila finálny strih.

Zatiaľ čo doterajšie single ANB vychádzali v mantineloch žánrov EDM, trance či future music, novinka Chernobyl Hero má oveľa širší rozsah či už z hľadiska žánrového ale i tematického. Žáner tejto pesničky je veľmi špeciálny nielen v našej produkcii ale aj celkovo na Slovensku, lebo tu taká tvorba nie je, vysvetľuje Adrián. Oproti nášmu poslednému vydanému tracku Next Generation, ktorý, vyšiel pred pár dňami na Melody Records, je to o dosť pomalšie tempo a prvýkrát sme použili v pesničke vokál, dodáva Stanislav.

Do tracku si ANB prizvali speváčku Bianku Šutičovú, ktorú môžu diváci poznať tiež ako herečku. S Biankou sa poznáme už roky a vybrali sme si ju, pretože je veľmi šikovná, má chuť do života a je tvorivá, pochvaľuje si kolaboráciu s Biankou Adrián. Ponuku na naspievanie tejto skladby som s radosťou prijala, nielen z priateľských vzťahov, ale aj pretože milujem tvorivých ľudí a celkovo ľudí, ktorí chcú niečo dosiahnuť a robia pre to maximum, čo sa týkalo aj našej spolupráce, spomína speváčka. Bianku čakala v projekte tvorivá výzva, text si totiž napísala sama, čo vzhľadom na neľahký námet iste nebola tá najjednoduchšia úloha. Tento projekt bol pre mňa výzvou nielen svojou závažnosťou témy, ale aj tým, že som si text a vlastne aj spev do toho vytvárala sama. Jediné, čo som dostala, bol podklad a požiadavky ako by to asi malo vyzerať. Snažila som sa s tým popasovať a verím, že sa mi to aspoň spolovice podarilo a že naša snaha – snaha nás všetkých, bude mať úspech. Ja som v každom prípade vďačná za nasadenie a tvorivosť, ktorú sme projektu obetovali.