Slza pozýva do Trojky

Hudobná dvojica Slza, ktorá už šiesty rok brázdi pódia a zásobuje hitmi domácu pop scénu, vydáva dlho pripravovaný album, ktorého názov je symbolický – 3. Album, na ktorom prakticky každá pieseň môže byť singlom, od aktuálneho 4 ráno alebo Paravány, až k milostnej svadobnej spovedi Žár, ktorý už teraz obsadzuje prvé miesta v trendoch a hitparádach.

Počas kreatívneho obdobia, plného tvorby albumu, spojila Slza sily s britským producentským triom Oliver Som, Edward Holloway a Nick Atkinson. Album, na ktorom spoločne pracovali takmer dva roky, sa teraz dostáva na svetlo sveta a prináša úplne novú, produkčne sviežejšiu a autorsky vyspelú Slzu, opierajúcu sa výrazne o súčasný zvuk. Navyše Trojka, je prvý album, na ktorom sa autorsky podieľal aj Petr Lexa.

O treťom albume začala kapela premýšľať už na konci leta 2018. Spevák Petr Lexa a gitarista Lukáš Bundil priznávajú, že sa vtedy rozhodli skúsiť pracovať inak, než tomu bolo pri predošlých albumoch. Zhodujú sa v tom, že práca na albume bola rozdielna hlavne v ich vlastnom prístupe k tvorbe. Nenechali sa ovplyvniť svojou predchádzajúcu tvorbou a skladali tak, ako to v danej chvíli cítili.

Tento album nemá ucelenú koncepciu. Snažili sme jednoducho urobiť nahrávku s desiatimi čo najlepšími piesňami a ničím sa pri ich tvorbe neobmedzovať, vysvetľuje dvojica. Cítili sme, že ak pri tvorbe nových piesní nezmeníme spôsob práce, ako kapela sa nikam neposunieme a prestane nás to skôr či neskôr baviť. Rozhodli sme sa preto vystúpiť zo všetkých našich komfortných zón.

Spevák Peter Lexa sa začal prvýkrát podieľať na tvorbe nových piesní ako autor, a to tak na hudbe, ako aj tak textoch, ktoré na a album vznikali v spolupráci s Ondřejem Ládkom. Autor – nováčik priznáva, že k písaniu ho priviedol Igor Timko z kapely No Name, ktorý mu už pred rokmi povedal, že musí písať a písať…

Prvých sto textov nebude stáť za nič a ten stoprvý môže byť hit, všetci sme to zažili, spomína na dobré rady od kolegu a dodáva, že na nový album vzniklo textov naozaj veľa. Nad niektorými som si dlho lámal hlavu, texty k piesňam Žár a Odsud zas vznikli v priebehu niekoľkých minút. Niekde som sa zasníval, inokedy zas zaspomínal na detstvo a bývalé vzťahy. Niekde som sa rizčúlil, inde som sa nadchýňal. Je to jednoznačne moja najúprimnejšia spoveď, približuje autor to, že v textoch nových piesní sa objavuje všetko, čo sa mu v poslednom roku preháňalo hlavou.

Slza na predošlých dvoch albumoch pracovala výlučne v Čechách. S tretím prišla zmena a dvojica po prvýkrát skúsila osloviť zahraničných producentov. Keď však vybraným producentom zasielali svoje nové demonahrávky, moc neverili, že sa im niekto ozve.

Na naše veľké prekvapenie sa väčšina z producentov ozvala späť a za štvrť roka sme už sedeli v lietadle do Londýna, hovorí s úsmevom gitarista Lukáš Bundil. Medzi trojicou zahraničných producentov je i Edward Holloway, ktorý v čase, keď ho kapela oslovila na spoluprácu, dokončoval album Lewisa Capaldiho, ktorý následne získal množstvo svetových ocenení a z Capaldiho je globálna hviezda.

Proces vzniku nového albumu 3 kapela vníma ako fantastické dvojročné obdobie plné uvoľnenosti, nadšenia a radosti z tvorby. Či už v londýnskom nahrávacom štúdiu, alebo v berlínskom, kam často jazdili skladať a nahrávať, všade panovala neuveriteľne kreatívna atmosféra. Výsledkom je jeden z najočakávanejších českých albumov tohto roka.