Zberateľské klenoty pre fanúšikov Divadla Semafor a Jana Wericha

Vydavateľstvo Supraphon potešilo všetkých diskofilov, zberateľov odkazu Jana Wericha a fanúšikov Divadla Semafor ucelenými a výpravnými kompiláciami nahrávok. Komplet Jan Werich – Suma sumárum obsahuje 5CD–MP3 (v celkovom čase: 50 hodín 37 minút) a súbor zvukového záznamu deviatich hier Divadla Semafor z rokov 1959–1964 vychádza pod  názvom Zuzana, Jonáš a spol. na 15 CD (v celkovom čase: 17 hod. 30 minút). Supraphon sa týmto edičným počinom pripája k oslavám 60. výročia založenia Semaforu a komplet nahrávok Jana Wericha predznamenáva 115. výročie Werichovho narodenia, ktoré si pripomenieme vo februári 2020.

Suma sumárum obsahuje všetko, čo môžeme od Jana Wericha počuť v 50-hodinovom komplete s prílohou nikdy nevydaných zvukových objavov. Je to súhrn všetkých nahrávok s Janom Werichom z archívu Supraphonu a súkromných zberateľov (Karla Koliša, Ondřeja Suchého, Jiřího Borovičku, Jindřicha Kučeru, Gabriela Gössela, Petra Prajzlera a Prokopa Voskovca ml.). Komplet zostavil Jakub Kamberský tak, aby obsahoval všetko, na čom sa autorsky podieľal Jan Werich. Niektoré už vydané tituly (Poslední forbína 1974, Lucerna 1977) vychádzajú v doposiaľ nevydanej rozšírenej verzii. Medzi rarity patrí napríklad záznam z návštevy Jana Wericha v rodine brata Jiřího Voskovca, nález troch neznámych nahrávok Voskovca a Wericha z počiatku 30. rokov a množstvo ďalších kurióznych a objavných zvukových pokladov. Osobnosť Jana Wericha tak žiari vo všetkých svojich podobách – v podobe geniálneho herca, speváka, autora, rozprávača, glosátora a mimoriadneho zjavu českej kultúry 20. storočia.

Nahrávky deviatich hier Divadla Semafor v ucelenej podobe vychádzajú v komplete 15CD prvýkrát. Komplet zostavil a zásadným sprievodným textom a informáciami doplnil vynikajúci znalec histórie Divadla Semafor Lukáš Berný. Producentka hovoreného slova vydavateľstva Supraphon Naďa Dvorská upresňuje: Hry tvoria základ vrcholného obdobia slávy divadla, ktoré podstatne ovplyvnilo kultúrne dianie v našej zemi v druhej polovici 20. storočia. Na scéne Semaforu sa vystriedali takmer všetky vtedajšie významné spevácke a herecké hviezdy, obaja autori pre nich zložili stovky piesní a výstupov. Mnohé hry vychádzajú v komplete Zuzana, Jonáš a spol. v plnej dĺžke prvýkrát. Ťažisko tvoria záznamy z archívu Divadla Semafor, doplnené nahrávkami z archívu Supraphonu, Českej televízie a súkromných zberateľov. Poslucháči sa môžu tešiť na dnes už legendárne hry: Člověk z půdy, Zuzana je sama doma, Taková ztráta krve, Nocturné, Zuzana je zase sama doma, Šest žen, Jonáš a tingl tangl, Zuzana není pro nikoho doma a taktiež dobovým televíznym záznamom preslávený Recitál 64. V nahrávkach vystupujú popri Suchom a Šlitrovi tiež Miroslav Horníček, Waldemar Matuška, Eva Pilarová, Hana Hegerová, Karel Gott, Pavlína Filipovská, Zuzana Stivínová, Karel Štědrý, Pavel Sedláček, Jana Malknechtová a ďalší herci a speváci.