Vianočné darčeky Robbieho Williamsa

Robbie Williams sa s vydávaním radových štúdiových albumov neponáhľa. Ten posledný The Heavy Entertainment Show vyšiel pred tromi rokmi a medzitým stihol britský princ popu obohatiť svoju diskografiu o swingový album, kompilácie béčkových, či nikdy nevydaných skladieb Under The Radar a aktuálne aj o svoj prvý vianočný album.

Nebola to láska na prvé počutie. Novinka The Christmas Present vyšla v deluxe verzii na dvoch CD, alebo na vinylovej dvojplatni. Iba pre úplnosť, vyšla ako štandardné 2CD, ale tiež na dvoch magnetofónových kazetách.  To rozdelenie spomínam zámerne. Na počúvanie som si vybral verziu deluxe CDvinylovej platne.

Pri prvom počúvaní mi prvé disky (Christmas Past) nerezali. Robbie znel ťažkopádne a zvlášť pri zabehnutých vianočných pesničkách som mal pocit, že to celé robí iba na silu, a vety o tom, ako si to strašne užíval v štúdiu a verí, že si to teraz užije i poslucháč, mi prišli ako frázy.

S druhým diskom (Christmas Future) prišla markantná zmena. Drvivá väčšina vianočných piesní na ňom je autorsky pôvodných a napríklad kolaborácie s Bryanom Adamsom, či Rodom Stewartom (bonusový song na deluxe verzii) znejú naozaj famózne. Chrapľáky oboch interpretov neuveriteľne ladia s hlasom Robbieho Williamsa. Pri počúvaní druhých diskov som mal naozaj pocit, že si to Robbie Williams užíval a prenáša to poľahky aj na poslucháča.

A tak som sa vrátil k prvému disku a otočil som ho ešte dvakrát. Bola to teda láska na tretie počutie a keď to spriemerujeme s tým druhým, tak to v globále bola láska na druhé počutie a niekoľko posledných dní iba prevraciam Robbieho vianočný darček na gramofóne a užívam si vianočnú atmosféru.

V prípade nových nahrávok Robbieho Williamsa sa bez preháňania hovorí o najočakávanejších albumoch daného obdobia. Vianočný album je v prípade tohto interpreta novinka. Naozaj je jedným z mála, ktorí vianočný album ešte v diskografii nemali. Obrovskou devízou tejto nahrávky je to, že je to vianočný album v štýle Robbieho Williamsa.

Britská hudobná ikona našťastie nasmerovala nahrávku cestou k svojmu vlastnému gustu a tak sa v najväčšej možnej miere snaží vyhnúť zvončekom, či tak zásadným songom, ako Tichá noc a podobne. Album znie príjemne pop-rockovo, čo síce znamená, že ortodoxní milovníci kolied si ho pri štedrovečernom stole púšťať nebudú, ale na druhej strane bude The Christmas Present nepochybne príjemným a originálnym spestrením Vianoc.

Keď už sa Robbie Williams pustil do nahrávania vianočného albumu, zobral to naozaj zhurta. Najbohatšia na obsah je pochopiteľne deluxe verzia, ktorá spolu so základnými 24 skladbami (na každý adventný deň jeden vianočný song), aj štyri piesne navyše. Príjemné je zistenie, že vinylová dvojplatňa prináša kompletný obsah základnej nahrávky, teda 24 piesní. Celý obal je v štýle Dickensovej Vianočnej koledy a napríklad deluxe verzia prináša k štyrom skladbám navyše i mimoriadne obsiahly booklet ladený v tomto štýle.

Niekedy sa s istou štipkou irónie hovorí, že interpret, ktorý nemá vianočný album, akoby ani nebol. Je to totiž vo väčšine prípadov najjednoduchšia cesta k zbohatnutiu, bez zbytočnej námahy. Robbie Williams sa k tomu postavil ako chlap a povedal si, že ak už vianočný album, tak musí byť na úrovni. Neviem, nakoľko si to skutočne užíval v štúdiu, ale v tejto chvíli je už viac než zrejmé, že jeho poslucháči si to naozaj užijú.

Pavol Božík
80%

ZOZNAM SKLADIEB (ROBBIE WILLIAMS – THE CHRISTMAS PRESENT / LP):
CHRISTMAS PAST
Winter Wonderland
Merry Xmas Everybody (feat. Jamie Cullum)
Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow!
The Christmas Song (Chestnuts Roasting On An Open Fire)
Christmas Lullaby
Rudolph
Yeah! It’s Christmas
It’s A Wonderful Life (feat. Poppa Pete)
Let’s Not Go Shopping
Santa Baby(feat. Helene Fischer)
Best Christmas Ever
One Last Christmas
Coco’s Christmas Lullaby
CHRISTMAS FUTURE
Time For Change
Idlewild
Darkest Night
Fairytales (feat. Rod Stewart)
Christmas (Baby Please Come Home) (feat. Bryan Adams)
Bad Sharon (feat. Tyson Fury)
Happy Birthday Jesus Christ
New Year’s Day
Snowflakes
Home
Soul Transmission

Vydavateľstvo: Sony Music
Rok vydania: 2019 (22. november 2019)
Celkový čas: 80 minút
Počet piesní: 24