Tri knihy o dánskom šťastí

Dáni vedia ako na šťastie. Nie nadarmo sa už niekoľko rokov umiestňujú na prvých priečkach najšťastnejších ľudí sveta. Pokiaľ chcete aspoň trochu pochopiť, prečo to tak je, odporúčam prečítať si tieto tri knižky.

Meik Wiking: Malá kniha hygge
Autor svetového bestselleru Meik Wiking je zakladateľom Inštitútu pre výskum šťastia v Kodani. Kto iný teda môže lepšie radiť o tom, ako byť šťastný. 😊 Malá kniha hygge s podtitulom Dánske umenie šťastného života vás prevedie tajomstvami filozofie hygge – spôsobu života made in Dánsko. Hygge je severský výmysel a celkom úspešný. Čo v skratke hygge znamená? Uvariť si teplý čaj, dať si domáce koláčiky na tanier, zapáliť si sviečku, natiahnuť si teplé ponožky, zakrútiť sa do deky, sadnúť si do oddychového kútika v dome a čítať si obľúbenú knižku. To je hygge a mnoho iného. Podrobnosti nájdete v knižke. Slovenské vydanie vyšlo pod hlavičkou vydavateľstva LUKA v roku 2017.

Meik Wiking: Malá kniha lykke
Na Wikingovu knihu o hygge úspešne nadviazala Malá knihy lykke: Dánska túžba po šťastnom živote. Okrem toho, aby nás naučila nové dánske slovíčko lykke (doslovne znamená šťastie), chce nás zasvätiť do tajomstva, vďaka ktorému sme v živote šťastnejší. Tentokrát nečerpá len z dánskeho spôsobu života, ale všíma si ingrediencie naprieč celým svetom, ktoré dodávajú našim životom šťastný nádych. Meik Wiking v knihe definuje šesť základných pilierov šťastia, ktoré sa líšia od krajiny ku krajine: spoločnosť, peniaze, zdravie, sloboda, dôvera a láskavosť. A zároveň ponúka návod na to, ako byť vo svojom individuálnom živote šťastnejší. Vydalo vydavateľstvo LUKA v roku 2018.

Jessica J. Alexander a Iben D. Sandah: Prečo sú dánske deti šťastné
To je otázka! Šťastní ľudia majú šťastné deti. Ako však zvládnuť výchovu, aby z našich detí skutočne vyrástli šťastní jedinci? Dáni vedia ako na to. Američanka Jessica, ktorá si vzala za muža Dána, sa spojila s psychoterapeutkou Iben a spoločne napísali príručku, pre všetkých rodičov, ktorým záleží na šťastí svojich detí. Áno, aj tam objavíte zásady hygge, ale okrem toho aj mnoho ďalšieho. Metódy dánskej filozofie rodičovstva stoja na nasledovných pilieroch: radosť z hry, autentickosť, otvorená myseľ, empatia, žiadne ultimáta, intimita a útulnosť. Knihu Prečo sú dánske deti šťastné vydalo Lindeni v roku 2020.

Petra Horská